Virüsler Harekete Geçmeden İmha Edin!

Virüsler Harekete Geçmeden İmha Edin!

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Gelişen teknoloji ile paralel olarak güçlenen ve kendisini yenileyen bilgisayar zararlıları beraberinde baş etmek günden güne zorlaşıyor.

Açık kaynak kodlu diye tabir edilmekte olan Linux tabanlı sistemler dışarısında  bir işletim sistemi kullanmakta isek (Windows serileri gibi) tam manasıyla güvenlikten bahsetmek ne yazık ki pek olası değil. Haliyle bir anti zararlı yazılım uygulamasına sahip olmanız (markası, versiyonu her ne olursa olsun) sisteminizde her şeyi sütliman hale getirememektedir, sizleri tam manasıyla risklerden uzak tutamaz. Bazı zararlılar sistem belgelerine kendisini ustalıkla enjekte edip gizlendiği için masaüstü ortamında kullanmış olduğumuz anti virüs yazılım uygulamaları ne yazık ki bunlarla verimli olarak mücadele edemiyor. Dolayısıyla  güvenlik firmaları bir takım zararlı yazılımlar için özel “Silici” hazırlanıyor.

Anti virüs şirketlerinin henüz baş edemediği zararlıları doğru düzgün silebilmek için belli aralıklar ile sisteminizi Kaspersky Rescue Disk beraberinde taramakta yarar vardır. Linux çekirdeği üstünde çalışan Kaspersky Rescue Disk tarama özelliğini sunmuş olduğu için zararlı yazılımlar faaliyete geçmeden, diskteki tüm belgeleri tarar. .ISO formatlarında edinmiş olduğumuz RescueDisk’i CD’ye Ashampoo Burning Studio beraberinde yazdırabileceğimiz Unetbootin sayesinde Usb belleğimiz beraberinde de kullanabilmekteyiz. (Usb beraberinde kullanmanızı öneririm.)

Basit USB Boot Programı

Arkasından bilgisayarımızı açıp hemen boot section tuşuna basıp (F8, F9 yada diğer bir tuş olabilmektedir. Anakart markasına göre farklılık gösterebilmektedir. Cihazınızın destek sayfalarından bahsi geçen bilgiye ulaşmanız mümkün) CD/DVD yada USB hafıza beraberinde bilgisayarımızı başlatalım.

10 saniye içerisinde bir tuşa basın.

English (İngilizce) dilini seçin. Türkçe desteği şuan için ne yazık ki bulunmamakta.

Kullanım sözleşmesini “1” tuşuna basıp onaylayın.

Grafik modu seçin

Görüldüğü üzere hard disklerimiz araştırılıyor.

Arkasından böyle bir ekran bizi karşılayacak. “Benim Güncelleme Merkezim” opsiyonunu tıklayalım.

Can alıcı kısımlardan biri. Tarama yapmadan öncesinde kesinlikle veri tabanını güncellemekte yarar var. Bunun için internet bağlantısına ihtiyaç mevcut.

Güncelleme prosedürü tamamlandıktan sonrasında taramak istediğimiz disk sekmelerini seçerek (C,D, E gibi) seçerek “Objeleri Bul” sekmesini seçiyoruz.

Artık tarama aşamaları bitince varolan zararlılara uygulanacak prosedür size sorulacaktır. “Sil” bölümünü seçip zararlıları ortadan kaldırın. Kaspersky Rescue Disk, Linux çekirdeği üstüne çalışmasının verdiği üstünlük beraberinde normalde Windows ortamında erişilemeyen süper gizli klasörleri de tarayabildiği için antin zararlı yazılımların göremeyeceği tüm zararlıları basitçe temizler. Bu prosedürü 2-3 ayda bir yapmanız sistem güvenliğiniz azına yararlı olmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir