Format Atmadan Önce ve Attıktan Sonrası

Format Atmadan Önce ve Attıktan Sonrası

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Format atmak günümüz bilgisayarlarına uyguladığımız önem arz eden işlevlerden birisidir. Format atarken ve atmadan önce dikkat etmemiz gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bu gibi unsurlara eğer dikkat etmezseniz bazen format atmak son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. İlk olarak formatı atma sebebimizin ne olduğunu iyi bir şekilde kavramalıyız. Ayrıca ilerideki işlemleri de bu sebebe göre nitelendirmeli ve uygulamasını yapmalıyız. Sisteminize bulaşmış olan bir çeşit virüs için format atacaksanız bu formatı bilinçli bir şekilde atmalısınız. Eğer format atmadan önce bilinçsiz bir şekilde çeşitli işlemleri yapar ve formatı atarsanız yine son derece tehlikeli sonuçlar ile yüzleşebilirsiniz. Hatta format attıktan sonra tekrar format atmanız dahi gerekebilmektedir.

Sisteminizin Yedek Bölümünü Temizleyin!

Sisteminize bulaşmış olan bir çeşit virüs için format atıyorsanız mutlaka sisteminizin yedek bölümünü de anti virüs yazılımları ile temizlemelisiniz. Tabi ki de bu işlemi format atmadan önce yapmalısınız. Ayrıca temizleme işleminde kullanacağınız anti virüs yazılımları da son derece güçlü yazılımlar olmalıdırlar. Bunun sebebi bazı virüsler sadece yerel diskinize değil yedek diskinizdeki arşiv yazılımlarınıza da bulaşabilmekteler. Format sonrasında ise sizler yedek diskinize girerek arşivinizden çeşitli yazılımları kurmaya kalktığınızda bu virüsler yerel diskinize, temizlenmiş olan bu bölüme tekrardan bulaşabilirler. Bunun sonucunda da atmış olduğunuz format oldukça boşa olacaktır. Bu yüzden mutlaka format öncesi bütün disklerinizi ve arşivinizi son derece itinalı bir şekilde taramadan geçirmelisiniz.

Yükleyeceğiniz Yazılımlara Dikkat Edin!

Zararlı olan arşivlerinizin önem derecesi ne olursa olsun virüslerden temizlemelisiniz. Eğer yapabiliyorsanız virüsleri arşivinizdeki yazılımlardan ayırın eğer yapamıyorsanız komple diski silin. Özellikle de format sonrasında yüklenmesi gereken çeşitli sürücüleri yedek diskinizde tutmaktaysanız bu verilerin temiz olduklarından emin olmalısınız ve bu işlemden sonra format atmalısınız. Format atma işleminden sonrasında birçok kişinin yapmış olduğu ilk eylem eksik olan çeşitli yazılımları yüklemektir. Ancak ortada oldukça açık olan bir gerçek var ki bu yükleyeceğiniz yeni yazılımlar her ne kadar legal olursalar olsunlar sisteminizin yapısını bozabilirler ve sisteminizin kararsız bir şekilde çalışmasını sağlayabilirler. Ayrıca bu yazılımlar yine sisteminize çeşitli reklam virüsleri bulaştırarak tarayıcınızı esir alabilirler. En çok tercih edilen yazılımları seçmeli ve popüler olan programları kurmalısınız. Yine size örnek vermek gerekirse hiç tanınmayan bir temizleme yazılımı yerine Ccleaner gibi son derece tanınan ve güvenirlik seviyesi yüksek olan bir yazılımı tercih etmelisiniz. Ayrıca sanal disk programları olarak da önemsiz olan, birçok kişi tarafından tercih edilmeyen programlar yerine Daemon Tools gibi ünlü olan programları tercih etmelisiniz. Ek olarak eksik olan sürücülerinizin de güncel olan sürümlerini indirmeli ve kurmalısınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir