Özel Verilerinizi Nasıl Şifrelersiniz?

Özel Verilerinizi Nasıl Şifrelersiniz?

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Günümüz çerçevesinde bilgisayarlarınızı sadece internette gezinmek, film seyretmek için ve sosyal medya hesaplarınızda dolaşmak için kullanmıyorsunuz. Sistemlerimizi aynı zamanda veri depolama amacı ile de kullanmaktayız. Depolama aracı olarak çeşitli fotoğraflarımızı, videolarımızı ve daha çeşitli belgelerimizi bilgisayarımız üzerinde saklayabilmekteyiz ki genellikle de öyle yapıyoruz. Bilgisayarımız içerisinde saklamış olduğumuz bu gibi verilere de insanlar erişim sağlayabilmekteler. Siz yokken bilgisayarınıza geçen birisi rahatlıkla çeşitli klasörlerde gezinerek saklı olan bilgilerinizi görebilir ki bu da gizlilik ihlalidir. Sırf bu gibi durumlar için bilgisayar açılışına parola koyuyoruz ama o parola da oldukça kolay bir şekilde kırılabilmektedir.

Windows Koruması İşe Yaramıyor

Kullanıcılar olarak verilerimizi gizlemek amacı ile çeşitli yerlere saklamamız, parolalar koymamız her hangi bir işe yaramıyor maalesef. İşte bunun için profesyonel şifreleme araçlarına başvurmamız son derece önem arz etmektedir. Bu araçlar da yine verilerimize oldukça profesyonel bir şekilde kriptolama işlemi yapmaktadır. Ayrıca yapmış oldukları kriptolama işlemini son derece güçlü algoritmalar ile gerçekleştirdikleri için kafamız hep rahat olur. Ayrıca bu parolalar Windows şifresini kırmak gibi kolay bir şekilde kırılamaz. Bundan ziyade çok daha profesyonel yazılımlar ile kırma denmeleri yapılabilir ancak bunlarda yetersiz kalır. Bu şifreleme programları piyasada oldukça fazladır ama ben size en sık kullanılan iki şifreleme aracından bahsedeceğim. Bu araçlar sayesinde verilerinizi üstün bir şekilde şifreleyebilirsiniz. Yapacağınız bu şifreler de her hangi bir sıkıntı çıkmamaktadır.

Bitlocker ve TrueCrypt

İlk şifreleme yazılımımız Windows işletim sistemi ile gelen Bitlocker yazılımıdır. Bu yazılım Windows 7 ile birlikte bizlere sunulmaya başlanmıştır. Bitlocker korumasını açmak için şifrelemek istediğiniz diskin üzerine sağ tuş tıklayın ve “Bitlocker’ı aç” deyin. İşlem bu kadar. Şifreleme işlemi için sizden bir parola isteyecek ve bu parolayı girdiğiniz takdir de her hangi bir sorun çıkmayacaktır. Parolanızı girdikten sonra size kurtarma anahtarını nereye kaydetmenizi soracak ki bu kurtarma anahtarı da her hangi bir şifre unutma esnasında kullanabileceğiniz anahtardır. Sonrasında şifreleme başlayacak ve diskiniz şifrelenecektir. Bir diğer yazılımımız ise Truecrypt programıdır ki o da son derece profesyonel bir şifreleme sunmaktadır. Onu da internetten indirerek bir sanal şifreli disk oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu şifreli alana istediğiniz dosyayı yükleyebilir ve istediğinizi silebilirsiniz. O alanda bulunan verilerinizi sizin haricinde kimse okuyamaz veya üstlerinde değişiklikler yapamazlar. Ayrıca bu alanı da yine mp3, resim gibi maskeleme işlemi yapabiliyorsunuz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir