En Yaygın Tehdite Karşı USB’leri Kontrol Edin

En Yaygın Tehdite Karşı USB’leri Kontrol Edin

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

2011 yılı süresince bilgisayarlara zararlı yazılımlar, evrende en fazla USB veya SD kart gibi çıkarılabilir aygıtlar yolu ile bulaştı. Virüslerin bu yolla hızla yayılabiliyor olması ve bu makinelerin bilgisayara takıldığı an çalışması, siber faillerin baskın biçimde bu alana yönelmelerini dile getirdi. Bu aygıtların kontrol edilmesine yönelik arayışlar üstüne ESET, NOD32 Anti virüs yazılım ve Smart Security ürünlerinin en yeni ve 5’inci versiyonunda Çıkarılabilir Aygıt Kontrolü’nü (Device Protection) devreye soktu. Bu fonksiyon kullanıcıya gelişmiş, kişiselleştirilebilir ve kolay bir çıkarılabilir aygıt kontrolü ve koruması sağlamaktadır.

Bilişimde trendler kullanıcı ihtiyaçlarına göre değişik haller alınca revizyonlara gidince siber suç dünyasının ilgi alanları da aynı oranda değişim göstermekte ve şekillenmektedir. USB Bellek, SD kart gibi cihazların kullanımları önemli oranda yaygınlaşmaya başladıktan sonrasında, bu makineler yolu ile bulaşmaya başlayan zararlı yazılımların sayısında büyük yükselmeler yaşanmaya başlandı. “INF/Autorun“ olarak tanımlanan bu zararlı yazılım ailesi, ESET’in 2011 yılı Küresel Tehditler Raporu belirlemelerine göre yıl süresince en fazla görülmekte olan tehdit oldu.

Siber faillerin belirgin biçimde çıkarılabilir araçlara yönelmesinin sebebi, zararlı yazılımların bu makineler üstünde hızla yayılabiliyor olması ve makinelerdeki zararlı yazılımları çalıştırmak için hiçbir bilgisayara takıldığı esnada çalışabiliyor olmaları. Bu nedenle henüz temiz olamayan çıkarılabilir aygıtlar güvenliğimiz için önem arz eden bir tehlike teşkil etmektedir. Bu tehlikeye karşı, kullanıcıların çıkarılabilir aygıtlar üstündeki denetimini artıracak bir fonksiyona gereksinim duyuluyor. Bunların ışığında ESET, NOD32 Antivirus ve Smart Security uygulamalarının 5. versiyonuna etkin ve gelişmiş çıkarılabilir aygıt denetimi yapmakta olan özellikler ekledi.

Ayarları Bir Sefer Yapın ve Hep Güvende Olun!

Bu özellikler kullanıcıya gelişmiş, kişiselleştirilebilir ve kolay bir çıkarılabilir aygıt kontrolü ve koruması sağlamaktadır. Günümüz çerçevesinde bu yenilik oluşuyorken ESET güvenlik şirketi, kullanıcı müdahalesini en aza indiren ‘seçenekleri bir defa yap, hep güvende kal’ kanaatsini benimsedi. Önceden yapacağınız seçenekler beraberinde bilgisayar başında olmasanız dahi sisteminize aygıt takıldığında ne gibi şeyler yapılması gerektiğini detaylı olarak belirleyebilmektedir, takılan bu aygıtların türüne, üreticisine, boyutuna ve öteki faktörlerine göre de çeşitli tercihleri belirleyebilirsiniz. Aynı bilgisayarda çok sayıda kullanıcı olduğunda bahsi geçen kuralları, kullanıcı bir takımında tanımlayarak hangi kullanıcının bilgisayara çıkarılabilir aygıt takabileceği gibi kuralları belirlemek da mümkün.

Veri Hırsızlığına Karşı Koruma Sağlıyor!

Çıkarılabilir Aygıt Kontrolü fonksiyonu, bilgisayarı yalnızca zararlı yazılımlara karşı güvenliğini sağlamakla kalmamaktadır, etkin bilgi hırsızlığı koruması da sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse kullanıcı, bilgisayarda yalnızca kendisine ait USB hafızaların çalışmasını sağlayabilir ya da kendisine ait olamayan hafızalara yalnızca okuma izni verebilmektedir. Bu biçimde bilgisayara USB hafıza takılarak, kullanıcıdan habersiz veri çekilmesi imkânsız hale gelmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir