Verilerinizi Çalmaya Yönelik Virüsler ve Neler Yapabilecekleri

Verilerinizi Çalmaya Yönelik Virüsler ve Neler Yapabilecekleri

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 17, 2023 Yorum Yok

. gün Her geçen gün birbirinden çok daha farklı olan virüs çeşitleri piyasaya çıkıyor. Bu gibi virüs çeşitlerinden bazıları sisteminize zarar verme maksadı taşıyorken, fonksiyonlarını daha hızlı bir şekilde yavaşlatmaya ve sisteminizi çökertmeye yönelik amaçlar taşıyabiliyorlar. Yine bazıları da bilgisayarınıza zarar vermeye yönelik değil tam tersi kişisel verilerinizi çalmaya yönelik olabiliyorlar. Bizlerin kişisel verilerini çalmaya yönelik olan virüsler kesinlikle tehlikeli olanlardır. Sistem zarar vermek isteyen virüsler gibi yine bilgisayarımızı aşırı derece de yavaşlatmazlar. Bunlara ek olarak bazı hata mesajları sunmadan sisteminizi ele geçirmektedirler. Bu da yine zararlı ola programların hiçbir şekilde anlaşılamamasına, şüphe edilmemesine yardım ediyor anlamına gelmektedir. Bu saye de kullanıcılar anti virüs programlarını kullanmamaktadırlar veya kurulu olan anti virüs yazılımları ile de herhangi bir çeşit tarama işlemi yapmazlar çünkü bilgisayarlarında herhangi, şüpheli bir durum yoktur.

Bahsi geçtiği üzere her geçen gün birbirinden çok daha farklı virüsler piyasaya çıkıyor. Truva atı ve benzeri olan bütün zararlı yazılımlara virüs diyebiliyoruz. Fakat bunları ayırt etmek istersek virüs çeşitleri şeklinde sisteme zarar vermeye yönelik olan virüsler farklı kategorilerde ve Truva atları da farklı kategoriler de listelenmektedir. Truva atı virüslerine örnek vermek gerekirse;

  • Keylogger
  • Stealer
  • CAT

Gibi birkaç tanesini rahatlıkla sayabiliriz. İlk stealer yazılımlarından bahsedelim. Bu yazılımlar sisteminizde olan uygulamalardan şifreleri çalmaya yönelik şekilde tasarlanırlar. Yine örnek vermek gerekirse eğer Skype yazılımına ait şifre ve kullanıcı adınızı, tarayıcıdan girdiğiniz sitelere ait şifre ve kullanıcı adlarını çalabiliyorlar. Bu çaldıkları şifreleri, kullanıcı adı ve diğer verileri de mail yolu ile kötü niyetli hackerlere aktarmaktadırlar. Stealer yazılımları yine klavyeden şifre çalmaya yönelik olan yazılımlar arasında değillerdir. Amaçları sadece hedeflerinde olan uygulamalarından şifreyi çalmaktır.

Keylogger Yazılımları ve İcraatları

CAT yazılımları da farklı kategorilere ait yazılımlardır. Keylogger yazılımları bilgisayarınıza kuruldukları takdir de klavyeniz üzerinden girilmekte olan her tuşu izlerler. Bütün tuşları da bir belgeye hızlı bir şekilde kayıt ederler . B u belgeyi de sizlerden belirlenen süre zamanında kötü niyetli kişilere hızlı iletirler. CAT programları da sistemi yönetmeye yönelik olan programlardır. Bu programlar sisteminize bulaştığı zaman kötü niyetli kişilerde olan client yazılımı ile yönetilebilirsiniz. Bilgisayarınız üstünden birçok şeyi daha rahat bir şekilde yapabilirler. Yine bunlara örnek verirsek sisteminizde bulunan bazı dosyaları rahatlıkla incelemeye alabilirler. Sisteminiz bir şeyler yükleyebilirler son olarak bilgisayarınızdan da kendilerine bazı dosyaları yükleyebilirler.

CAT Yazılımları ve İcraatları

Bunun gibi daha birçok zararlı işlemleri yerine getirmek için tasarlı olan yazılımlar CAT yazılımlarıdır. Bu virüsler genel olarak sistem başlangıcına yerleşirler. Sistem başlangıcına yerleştiklerinde her sistem açılışında otomatik bir şekilde açılırlar. Yani bu da şu anlama geliyor her seferinde sizlerin bu virüsleri el ile çalıştırmasına gerek kalmaz. Buna ek olarak bazı durumlarda da sisteminiz içerisinde olan herhangi bir programın içine saklanarak uzun süre boyunca durabilirler. En tehlikeli türevleridir dersek CAT virüsleri için yanlış söylemiş de olmayız. Bu virüslerden kurtulmanız için üstün fonksiyonlara sahip anti virüs programları ile tarama yapabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir