Bir Word Dosyasından Etkileşimli veya Etiketli PDF Nasıl Oluşturulur?

Bir Word Dosyasından Etkileşimli veya Etiketli PDF Nasıl Oluşturulur?

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 17, 2023 Yorum Yok

Bu makale, bir kelime belgesinden numaralandırılmış veya etiketlenmiş bir PDF’nin nasıl oluşturulacağını açıklar. Bu yöntem aynı zamanda mantıksal veya bağlantılı veri yapısına sahip bir PDF oluşturmanıza da olanak tanır. Ancak, işlemin bazı sınırlamaları vardır. Ekran okuyucu kullanıcıları bu tür PDF’yi okuyamasa da içindeki metne erişmeye devam edebilirler.

Etiketli Bir PDF Oluşturma

Bir Word belgesi üzerinde çalışıyorsanız ve etiketli veya etkileşimli bir PDF oluşturmak istiyorsanız, Adobe PDFMaker Office adlı bir Microsoft Word eklentisi kullanabilirsiniz. Bu eklenti, Adobe Acrobat’tan ayrı bir uygulamadır, bu nedenle etiketli bir PDF oluşturmak için belgenizde ek değişiklikler yapmanız gerekebilir. Yine de birkaç farklı şekilde yapılabilir.

İlk olarak, belgeyi doğru bir şekilde yapılandırmanız gerekir. Örneğin, çok sayıda form içeren bir belge oluşturursanız, yazma aracı doğru okuma sırasında etiketli bir PDF oluşturmayabilir. Ayrıca, içerik içermeyen sayfalarda etiketlere neden olabilir. Bu, ekran okuyucuların belgeyi okumasını zorlaştıracaktır.

Bir Word Dosyasından Etkileşimli veya Etiketli PDF Nasıl Oluşturulur?

Belgenize etiketler ekledikten sonra, etiketli PDF’nizin tutarlı bir yapıya ve düzene sahip olması gerektiğini unutmamak önemlidir. Bu, belgenin düzenini ve herhangi bir grafik içerip içermediğini içerir. Belgeye Etiketler Ekle komutu çoğu standart düzeni etiketler, ancak düzensiz metin hizalaması, doldurulamayan form alanları ve kenarlıksız tablolar gibi karmaşık sayfa öğelerini etiketleyemez. Bu, okuma sırasında sorunlara neden olabilir ve bu nedenle PDF’nizi sırayla önden arkaya oluşturmayı planlamanız gerekir.

Bir Word dosyasının içeriğini kontrol etmek için Adobe Acrobat Pro aracını da kullanabilirsiniz. Bu sayede içerik yapısının görme engelli kullanıcılar için erişilebilir olmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketli Bir PDF’de Numaralı Bir Liste Oluşturma

Etiketli bir PDF’de liste, ekran okuyucuların kolayca okuyabilmesi için belirli bir yapıyı takip etmelidir. Araç, Word, InDesign veya Adobe Acrobat’taki Giriş şeridinde bulunabilir. Etiketler panelinin içine yerleştirilmelidir.

Listeye yıldız işaretiyle veya 1 rakamıyla başlayabilirsiniz. Bir sayı kullandığınızda, Word bunun bir liste olduğunu algılar ve onu oluşturur. Word’de, bir sayı yazarak numaralı bir liste ekleyebilirsiniz, yıldız işareti ise onu madde işaretli bir liste haline getirir.

Sayıları farklı şekilde biçimlendirmeyi de seçebilirsiniz. Numaralandırılmış listenize bir tire, parantez ve hatta bir kare işareti ekleyebilirsiniz. Sayıları soldan sağa veya sağdan ortaya hizalamayı da seçebilirsiniz.

Numaralandırılmış listenizi Word’de oluşturduktan sonra stilini özelleştirebilirsiniz. Tercihinize bağlı olarak her seviye için farklı bir stil kullanabilirsiniz. Sayı stili açılır menüsünden seçerek sayı stilini değiştirebilirsiniz. Alternatif olarak, numaralı listenizin madde işareti olarak görünmesini sağlamak için Madde İşareti stilini kullanabilirsiniz.

Bir Word dosyasından Etiketli PDF’de numaralı bir liste oluşturmak için MS Word’de bulunan yerleşik stil başlıklarını kullanabilirsiniz. Bu stiller Giriş sekmesinde veya Stiller panelinde bulunabilir. Doğru olanı seçtiğinizden emin olmak, doğru şekilde etiketlenmiş bir PDF oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde, öğeleri listelemek için paragraf etiketlerini de değiştirebilirsiniz. Bunun için metindeki ilk etiketi seçin ve Ctrl+tıklayın. Ardından, liste öğelerinin geri kalanını seçebilirsiniz. Aynı şekilde, etiketleri de yeniden adlandırabilirsiniz.

Etiketli Bir PDF’de Bağlantılı Bir Veri Yapısı Oluşturma

PDF belgeleri etiketlenir ve içeriğini açıklayan bağlantılı bir veri yapısı içerir. Bu yapılar bir “yapı ağacı” ile birbirine bağlanır. Etiketli bir PDF dosyası, belge için mantıksal yapı ağacının başlangıç ​​noktası olarak işlev gören StructTreeRoot adlı bir nesne içerir. Çoğu durumda, bu ağaç, belgenin içeriğini temsil eden bir dizi alt yapı elemanına sahip olan Belge yapısı elemanı ile başlar.

Etiketli bir PDF oluşturmanın amacı, PDF’leri engelli kişiler için daha erişilebilir hale getirmektir. Bazı PDF yazma araçları, etiketli PDF’leri otomatik olarak oluşturmak için destek sağlar. Yardımcı teknolojiler, bu etiketlerle PDF’leri okuyabilir ve hatta onları yeniden akıtabilir veya büyütebilir. Ancak, daha eski bir PDF belgesine etiket eklemek zorluklar doğurabilir.

Bağlantılı veri yapısı, daha karmaşık verileri temsil eden yapı öğelerinin bir koleksiyonudur. Etiketli bir PDF’de tüm yapı öğeleri koleksiyonu birbirine bağlıdır. Bu, belge için daha mantıklı bir yapı sağlar. Bu yapı, büyük miktarda metin içeren dosyalar için kullanışlıdır.

Bir Word belgesinden etiketli bir PDF oluştururken, Word’ün etiketleme yeteneklerinde sınırlamalar olduğunu unutmamak önemlidir. Örneğin, iç içe geçmiş bir tablonun ekran okuyucuda okunması zor olacaktır ve biçimlendirme yapısı bir makine tarafından kolayca tanınmayacaktır. PDF’nizi erişilebilir hale getirmek istediğinizde, Belgeyi Otomatik Etiketle adlı özel bir araç kullanabilirsiniz.

Etiketli PDF, belgedeki içeriğin sunumunu yöneten ek veri yapılarına sahip etiketli bir PDF belgesidir. Etiketli bir PDF, geleneksel bir PDF’den daha erişilebilirdir ve bilgi paylaşımı için harika bir araçtır. Pek çok dijital teklif artık evrensel olarak erişilebilir olduğu için bir PDF belgesi içeriyor. PDF dosyaları, kullanıcıların bilgileri çevirmeye gerek kalmadan paylaşmasına olanak tanır.

Etiketli Bir PDF’de Mantıksal Bir Yapı Oluşturma

Bir PDF belgesinde mantıksal bir yapı oluşturmak için önemlidir, ancak dikkate alınması gereken tek şey bunlar değildir. Mantıksal bir yapı, mantıksal bir öğe düzeni gerektirir. Bir belgenin kapsamlı bir yeniden yazımını yapıyorsanız, doğru yapı korunmalı ve tüm öğeler doğru şekilde etiketlenmelidir. Etiketler temsil ettikleri içeriği açıklayıcı olmalıdır.

Bunu başarmak için katı olmayan bir etiketleme sistemi kullanabilirsiniz. Yaygın bir etiketleme yöntemi, FrameMaker’da mantıksal bir hiyerarşi oluşturmak ve ardından bunu mantıksal bir yapıya sahip bir çıktı PDF’si oluşturmak için kullanmaktır. Ancak, belgenizin mantıksal sırasının Acrobat Professional tarafından oluşturulan PDF ile aynı olmasının garanti edilmediğini unutmamalısınız.

PDF’ler, içerik türlerini tanımlayan ve birbirine bağlanan yapı öğelerinden oluşur. Bu öğeler “yapı ağacını” oluşturur. Genel olarak, çok sayıda alt yapı öğesi içeren Belge yapı öğesiyle başlar. Bu alt öğeler toplu olarak belgenin içeriğini temsil eder.

PDF belgelerini etiketleme, bir belgedeki içeriğin sunumunu yöneten meta verileri ve işaretlemeleri içerir. Ve Ancak, etiketlemedeki küçük hatalar, etiketli bir PDF belgesini okunamaz hale getirebilir.

Yardımcı Yazılım Tarafından Göz Ardı Edilmesi Gereken İçeriğin Belirlenmesi

Web siteleri oluştururken, metin dışı içeriğin erişilebilirliğini dikkate almak önemlidir. Metin olmayan içerik, saf dekorasyondan görsel biçimlendirmeye kadar her şey olabilir. Web sitelerinizi tasarlarken, yardımcı yazılımların bu içeriği nasıl işlemesi gerektiğini düşünmek önemlidir. Neyse ki, metin olmayan içeriğin göz ardı edilmediğinden emin olmanın birkaç yolu vardır.

Bunun bir yolu, sitenin yardımcı yazılımlar tarafından okunup yorumlanabilecek şekilde yapılandırıldığından emin olmaktır. XML ve HTML, bir sayfanın yapısını ve öğelerini tanımlayabilir ve içeriği biçimlendirmek için CSS kullanılabilir. Web sayfaları ayrıca, herhangi bir görsel bilginin programlı olarak tanınabilmesi için yapılandırılmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir