Uzay şirketleri Ay’da nasıl yol ve üs inşa etmeyi planlıyor?

Genel May 22, 2023 Yorum Yok
Sayısız ilim kurgu sinemasında Ay ve Mars’ta devasa üstler ve hatta kentler gördük. Bunlar göz kamaştırıcı olsa da gerçek dünyada bir Ay üssü inşa etmek nihayet derece güçlü bir iş. Bununla birlikte, Ay’da uzun vadeli bir insan varlığı kurma hayali nihayet yıllarda ivmelenmiş durumda. Bilhassa NASA ve ortakları Artemis programı ile bunun en somut adımlarını atmaya hazırlanıyor.

Bu vizyonu gerçekleştirme gayretlerinin bir modülü olarak, Fazla Türlü alanlardan Uzay uzmanları bu hafta Washington’da, kar maksadı gütmeyen Explore Mars tarafından düzenlenen ve beşerli Uzay araştırmaları için gerçekleştirilen yıllık bir konferans olan 2023 Humans to Mars Summit (H2M) için bir ortaya geldi. Konferansın ismi Kızıl Gezegen olsa da, panellerin birçoğu NASA ve öbürleri tarafından Mars’a açılan bir kapı olarak görülen Ay özelinde gerçekleşti.

Halihazırda uzay, Ay ve Mars’ta devlet kurumları hâkim pozisyonda lakin özel Uzay şirketleri Ay’da altyapı inşa etmek için giderek daha Çok kendi stratejilerini geliştiriyor. Örneğin, Çarşamba günü düzenlenen “Ay ve Mars’ta İnşaat Mühendisliği ve İnşaat” başlıklı H2M panelinde ICON ve Astroport şirketlerinin Ay yüzeyinde yollar, fırlatma rampaları ve öteki binalar inşa etme planları sergilendi.

Yollar ve binalarda 3D baskı

ICON firmasında yapı tasarımı ve performansından Mesul reis yardımcısı olarak misyon yapan Melodie Yasher, şirketinin 3D baskı ve eklemeli üretim teknolojilerine dayalı Ay altyapısı vizyonunun ön gösterimini yaptı. ICON halihazırda 3D baskı ile Dünya’da bir sıra mesken ve yapı inşa etti ve nihayetinde NASA’nın takviyesiyle işlerini Ay’a genişletmeyi hedefliyor.

Yashar sunumunda “Ay’da ve nihayetinde Mars’ta yüzey altyapısı oluşturmak için eklemeli üretim teknolojilerini nasıl kullanabileceğimizi ve bunlardan nasıl yararlanabileceğimizi düşünüyoruz. Öncelikle iniş pistleri ve yollar üzere yatay Bina ögelerini nasıl oluşturabileceğimizi araştırıyoruz ve nihayetinde ‘basınçsız yapılar ve nihayetinde basınçlı ve insan yerleşimi için onaylanmış habitatlar’ üzere dikey Bina ögelerini nasıl geliştirebileceğimizi araştırıyoruz” dedi. 

ICON, regolit olarak bilinen Ay toprağını, Biricik bir robotik 3D baskı sistemi ile Ay’da Fazla Çeşitli altyapı projeleri üretmek için bir kaynak olarak kullanmayı planlıyor. Şirket 2022 yılında, Ay’da inşaat tekniklerini geliştirmek için NASA‘dan 57,2 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. ICON ayrıyeten NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde Mars Dune Alpha isimli bir habitatın 3D baskısını yaptı. istikbal ay, dört gönüllüden oluşan bir Küme simüle edilmiş Mars üssüne taşınacak ve Tüm bir Yıl boyunca orada yaşayacak.

Ay tuğlası: Lunatron

Aynı panelde XArc Exploration Architecture Corporation’ın kurucusu ve CEO’su Sam Ximenes de XArc’ın Yan kuruluşu Astroport‘ta geliştirilmekte olan Ay teknolojilerinden Laf etti. Astroport, Lunatron adını verdikleri Ay toprağından imal edilebilen bir tuğla geliştiriyor. Bu tuğlalar Temel Bina materyali olarak kullanılacak. En azından firmanın amacı bu istikamette. Ximenes’e nazaran halihazırda ay tuğlasını boşlukta imal edebiliyorlar. Firma şimdilerde Texas Üniversitesi ile Birlikte Ay regolitini eritip katılaştırarak tuğlaya dönüştürecek halde ısıtan bir indüksiyon fırını üzerinde çalışıyor.

Elbette yapılan sunumlar tamamlanmış ve kanıtlanmış eserlere ilişkin değil. Humans to Mars Summit’te gösterilen birçok teknoloji geliştirme evresinde. Ay ve Mars, bu teknolojileri Temel Meydan eserlerle hedeflenen üslere sahip olacak fakat bu süreç onlarca Yıl alabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir