Ünlü Cryptolocker Virüsü ve Temizlenmesi

Ünlü Cryptolocker Virüsü ve Temizlenmesi

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

İnternet alemi kapsamında günden güne birbirince birçok daha değişik tipler de zararlı yazılımlar ortaya çıkmaktadır. Gün içerisinde birçok zararlı yazılım türeyen internette anti zararlı yazılım programları da kendilerini sürekli olarak güncelleştiriyorlar ve bu zararlı yazılımları veri tabanlarına çabucak ekliyorlar. Ancak her üremekte olan zararlı yazılımın belirlenmesini yapamamaktadırlar zira bu zararlı yazılımların bazı bilgisayarlara bulaşmaları gereklidir yalnız bu yolla kendilerini ortaya çıkarmış olurlar. Örnek verecek olursak daha 4 dakika önce türeyen bir zararlı yazılımı anti zararlı yazılım programları daha öncelerinde görmedikleri için tanıyamazlar ve silemezler. Bu zararlı yazılımın anti zararlı yazılım programlarının incelemesine girmesi gereklidir ve yalnız bu yolla veritabanına yeni zararlı yazılımı ekleyebilirler.

Bilgisayarınıza Bulaştığında!

Cryptlocker zararlı yazılımı bilgisayarınıza erişerek çalıştığı takdirde tam beş dakika içerisinde bütün bilgilerinizi sağlam bir parola algoritması beraberinde parolalar. Verilerinizin parola prosedürü de tamamlanınca sizin karşısına bir tür pencere açılır ve bu pencereler de bir fiyat ödemeniz istenilmektedir. Lakin arzu edilen oranlar da parayı ödemezseniz bilgisayarınızdaki bütün bilgilerin parolaları katiyen açılmaz ve bilgileriniz de katiyen yeniden kurtarılamaz. Ayrıca arzu edilen fiyat miktarı da vakit geçtikçe artar. nihayetinde kullanıcıların yapabilecekleri prosedür para miktarı tam anlamıyla tamamıyla yükselmekte olan ilk sunulan fiyati çabucak ödemeleri olacaktır. Bu para da Bitcoin sistemi denilen dolayısıyla katiyen izlenilemeyen bir birim üstünden söylenilmektedir. Bununla birlikte alıcıları da katiyen yakalanamazlar.

Bu zararlı yazılımın bu kadar hızlı olarak kısa süre içinde yayılmasına sebep olan şey bir tür açıktır. PDF sisteminde oluşan bu açık ile PDF bilgilerinin içine zararlı yazılım gömülür. Virüsün sizlere ulaşma biçimi de gene e-posta üstünden “Ttnet’e bu kadar borcunuz bulunmaktadır indirip inceleyin” benzerisinden uyarılar gelir. Ekteki PDF verisi esasta zararlı yazılımıdır. Sizler de yüklü miktar da borç haberini görünce incelemek için PDF dosyasını indirirsiniz ve zararlı yazılımı açmış olursunuz. Bu zararlı yazılımı de iş yerinizde açmış olacağınızdan ötürü fabrika bilgisayarınız üzerindeki tüm bilgiler kendiliğinden parola koyulur ve oldukça önemli bilgileriniz kurtarılamaz. Bu zararlı yazılımdan korunmak için mutlaka nihayetinde sağlam bir anti zararlı yazılım programını kullanmalısınız. Çünkü nihayetinde zararlı yazılım tanınmaktadır ve anti zararlı yazılım programları tarafından silinebilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir