Heartbleed Açığını Test Eden Uygulamalar

Heartbleed Açığını Test Eden Uygulamalar

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Heartbleed; uzun zamandır fark edilemeyen ve şimdiye kadarki en büyük güvenlik açığı. YouTube, Bing, Google, Facebook,  Pinterest, Instagram, Tumblr, Flickr, Vimeo ve daha onlarca büyük isim bu güvenlik açığından etkilendi. Ansızın karşımıza çıkan bu açık internet sitelerinde saptanmış olsa da, mobil kullanıcıların da tehdit altında olduğu güvenlik firmaları tarafınca raporlandı. iOS ve Windows Phone platformuna uğramadığı resmi olarak açıklanan, Android kullanıcılarının büyük bazılarını etkilemekte olan bu açığı belirleme edebilmek ise sandığınız kadar zor değil.

Android Özel Heartbleed Dedektörü

Bireysel ve kurumsal kullanıcılara yönelik güvenlik çözümleri üreten önem arz eden isimlerden Lookout tarafınca tasarlanan Heartbleed Security Scanner, Android’li makinenizin kullanmış olduğu OpenSSL versiyonunu belirleyerek, açıkla karşı karşıya olup olmadığınızı gösteriyor. Son derece sade geliştirilmiş kullanıcı kullanıcı arayüzü beraberinde geliyor ve makinenizin genel güvenlik durumu ile ilgili kısa ve detaylı bilgi veriyor. Dilerseniz tarama sonucunu da Lookout beraberinde paylaşabilmektesiniz. (Bunun için internet erişimi gerekmektedir.) Tarama işlemini çabucak gerçekleştiren yazılım, makinenizde hali hazırda yüklü programları taramıyor.

McAfee Heartbleed Detector:

Ünlü güvenlik program firmaları aralarında bulunan McAfee tarafınca tasarlanan Heartbleed Detector, hem cihazınızı hem de cep telefonunuzda yüklü programları tarayarak, rapor sunuyor. Birkaç dakika süren tarama işleminin sonrasında herhangi bir güvenlik problemi olup olmadığını öğrenebilmektesiniz. Basit kullanıcı arayüzü beraberinde gelmekte olan yazılım, makine yada programların açıktan etkilenip etkilenmediğini gösteriyor. Ziyaret ettiğiniz internet sitelerinin güvenlik durumunu öğrenmek içinse McAfee’nin çevrimiçi aracını kullanabilmeniz mümkün.

Android için Heartbleed Bulucu

Japonya merkezli güvenlik fabrikası Trend Micro’nun Heartbleed Detector yazılımı, olası riske karşı mobil makinenizi tarıyor, cihazınızın ve programların açıktan etkilenip etkilenmediğini öğrenmenize yardımcı oluyor. Sade ve şık kullanıcı  arayüzü beraberinde gelmekte olan yazılım beraberinde makinenize derinlemesine tarama uygulayabilmektesiniz. Taranan yazılımı, taranan yazılım sayısını ve etki gören programları anlık olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Bunlara ek olarak güvenlik açığının neden kaynaklandığı ile ilgili da bilgi alabilmektesiniz. Taramanın dışarısında etki gören programları silmeniz için de opsiyon sunuluyor. Mobil makinenizde yüklü bulut servislere erişen programları da tarayan Trend Micro Heartbleed Detector sunmuş olduğu ek ayarlarla öne çıkmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir