Biten BIOS Piline Alternatif Çözümler

Biten BIOS Piline Alternatif Çözümler

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Hepinizin de bildiği üzere BIOS pilleri sonsuza kadar çalışamazlar ve bir pil oldukları için kısa bir süre içerisinde bitebilirler. Dizüstü sistemlerde ve anakartlar üzerinde ufak boyutta bulunan bu pilin görevi bilgisayarınız elektrik almıyorken bilgisayarınızın saatini ve BIOS ayarlarını hiçbir şekilde unutmamasını sağlamaktır. BIOS İngilizce adı ile Basic Input/Output System kelimelerinden oluşmaktadır. Anlamına gelirsek Temel Giriş-Çıkış Sistemi’dir.Her sistemde vardır fakat yeni sistemlerde BIOS, yerini artık UEFI firmware’ine bırakmıştır. Sisteminizi ilk çalıştırdığınız zaman BIOS açılmaktadır ve bilgisayarınız kendi fonksiyonlarını test etmektedir. BIOS bu fonksiyonların ardından testi genel olarak sabit diskiniz içerisinde bulunan boot yükleme yöneticisine devretmektedir. Bu boot yükleyici sistemi ise yine diskinizde yüklü olan işletim sistemini hızlı bir şekilde yüklemeye başlamaktadır.

Gerçek Zamanlı Saat Teknolojisi

En son teknolojiler beraberinde meydana gelmiş olan sistemler BIOS ayarlarını geçici belleklere kayıt etmektedir. Anakartlar gerçek zamanlı saate yani RTC’e sahiptirler. Bu saat ise bilgisayarınız kapalı olsa bile rahatlıkla çalışabilmektedir. Siz isterseniz birkaç ay boyunca sisteminizi çalıştırmayın ve daha sonra çalıştırdığınız da sisteminizin saati unutmadığını ve o anki saati size sunduğunu göreceksiniz. Sisteminiz kapalı iken saat gereken çalışma enerjisini BIOS pilinden almaktadır. Bu yüzden sisteminizi her çalıştırdığınız da Bsaat başarıyla hatırlanır.  BIOS pilinin değiştirilmesine gelirsek pil üzerinde en az 2 yıl mömrü bulunduğu yazmaktadır ki öyledir. Bilgisayarı hangi sıklık ile kullandığınıza göre de kesinlikle değişim sunmaktadır.

BIOS Pilinin Bittiğini İşaret Eden Durumlar

Eğer sisteminiz sürekli olarak çalışıyor ise bu süre uzar. Pil bittiği takdir de bilgisayarınızı açarken yine CMOD Battery Failure, CMOS Checksum Error veya yine new CPU installed benzeri çeşitli uyarılar ile karşılaşabilmektesiniz. Böyle mesajlar alırsanız pilinizi mutlaka değiştirmelisiniz. Ayrıca bu pili çıkartıp tekrar takmakta oldukça basittir. BIOS pilinin bittiğini işaret eden bu mesajlar haricinde bilgisayar açıldığında saatinizin artık yanlış olduğunu görürsünüz. Saatinizi her bilgisayar açıldığında düzeltmezseniz tarayıcınız ile web sitelerde gezinemezsiniz. Tarayıcınız size bir hata verecektir. Bu yüzden her sistem açılışında saati güncellemeniz gerekir. Eğer bu işlemi yapmaktan yoruluyorsanız ve yapmak istemiyorsanız internetten bilgisayar başlangıcında otomatik olarak saati düzenleyin, doğru yapan yazılımlar vardır bunları kullanabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir