Bilgisayarınız Sürekli Çöküyor Mu?

Bilgisayarınız Sürekli Çöküyor Mu?

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Eğer bilgisayarınız sürekli olarak çöküyorsa bura da hem yazılımsal hem de donanımsal bir problem arayabiliriz. Ancak genel olarak işlemci ve RAM parçalarından dolayı bu gibi sorunlar meydana gelebilmekteyken yine bazı durumlarda hard disk kaynaklı problemler de olabilmektedir. İlk yapmanız gereken işlem yine işlemcinizin doğru ve güzel bir şekilde soğutulup soğutulmadığına bakmak olacaktır. Eğer işlemciniz güzel bir şekilde soğutulamamaktaysa sisteminizde sürekli çökme problemleri yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi işlemciniz sürekli olarak bir sıcaklık üretmektedir ve bu sıcaklığı da soğutucu demir sayesinde soğutucuya yani FAN parçasına aktarmaktadır.. Bununla beraberinde her daim ılık kalmaktadır. Eğer soğutucu fan çalışmasını yavaşlatmaktaysa veya farklı bir sorun Fan parçanızı engelliyorsa işlemcinizin ısısı yükselebilir ve sağlıklı çalışamaz.

İşlemcinin Aşırı Isınması

Sistem çökmelerinin en önemli nedenlerinden birisinin işlemcinin aşırı ısınması demiştik. Soğutucu üstünde olan bazı kir ve tozlar zaman içerisinde fan dönmesine engel olmaktadır ve fan da sürekli olarak dönme işlemini yerine getiremeyince soğutma görevini de yerine getiremeyebilir. İlk olarak ise elinize bir çeşit elektrikli süpürge almalısınız ve fanın içindeki bütün kir ve tozları güzel bir şekilde temizlemelisiniz. Çok pislik var ise bazı peçeletir kullanarak temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemi bitince yine fan vidalarını sökebilir ve fanı dışarıya alarak güzel bir temizlik yapabilirsiniz. Bunun size çok faydası olacaktır. Yine bazı nedenlerden dolayı soğutucunuz güzelce çalışıyorken işlemciniz yine ısınabilmektedir.

İşlemcinin Temiz Olması

Bir diğer sorun da işlemcinin üst yüzeyinin temiz bir şekilde duruyor olması gerekmektedir. Eğer işlemci üstü temiz değilse fan demirine güzel bir şekilde temas sağlayamaz ve işlemci ısısını doğru ve düzgün bir şekilde aktaramayabilir. Termal macunlar bu gibi durumlarda devreye girmektedirler. Bu gibi durumlarda işlemci üzerine bir nohut tanesi kadar termal macun koymalısınız. Bu işlem termal macun sayesinde işlemciniz ısısını doğru ve düzgün bir şekilde soğutucuya aktaracaktır. Bu macunu satın aldıktan sonra işlemci üzerine nohut tanesi kadar yerleştirin. Soğutucunuzu da tekrar yerine kapatın. Unutmayın ki soğutucunuzun çeltik kısımları tam oturmalıdır. En ufak bir boşluk işlemcinin tekrardan ısınmasına neden olabilmektedir fan demirine temas edememesi nedeni ile.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir