Donma ve Baştan Başlama Atma Sorununun Çözümü

Donma ve Baştan Başlama Atma Sorununun Çözümü

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Bilgisayarlar üzerinde en sık yaşamış olduğumuz sorunlar listesinde donma ve reset atma yani baştan başlatma sorunları bulunmaktadır. Bilgisayar kendini neden baştan başlatıyor? Gibi soru cümleleri ile sık sık karşılaşmaktayız. Bir bilgisayar kendini birçok sebepten dolayı yeniden başlatabilir. Yine bilgisayarlar birçok sebeplerden dolayı donabilir. Yavaşlama sebepleri olarak;

  • Sisteme aşırı programlar yüklenmiş olabilir
  • Bilgisayar virüs bulaşmış olabilir
  • Ekran kartı ve benzeri donanım birimlerinden birisinde sorun olabilir
  • İşlemci ısısı aşırı yükseliyor olabilir

Kısaca bir bilgisayarın kasma sorunlarından bu şekilde bahsedebiliriz. En sık bu sebeplerden dolayı bilgisayarlar donabilmekteler ve kendilerini kapatabilmekteler.

Bilgisayarın Yeniden Başlatma ve Donma Sorunun Çözümü

Biz ise şimdi sizlere en sık yaşanmakta olan sorunun çözümünü açıklayacağız. En sık yaşanmakta olan sorun ise işlemci ısısının aşırı derece de yükselme sorunudur. İşlemci ısısı neden yükselir? Böyle bir soru sormak yanlış olmaz. Bir işlemcinin ısının yükselme sebepleri olarak işlemcinizin termal macunu bitmiş veya zamanla kurumuş olabilir. Belirli periyotlar ile bu macunu değiştirmek gerekmektedir. İşlemci üzerinde bulunan fan parçasının ayaklarından birisi tam oturmamış ve işlemci ısısını fan demirine aktaramıyor olabilir. Fan temizlenmediğinden dolayı işlemciyi ısıtamıyor olabilir. Çünkü fan parçasının belirli periyotlar dahilinde temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizleme işlemi de yine itina ile yapılmalıdır.

İşlemci Isınma Sorununun Çözümü

İşlemci ısınma sorununun çözümü olarak birçok metot uygulanmalıdır. İşlemci ısınma sorunun çözümü nedir? İlk olarak işlemciniz üzerinde bulunan fan parçasının ayaklarını kontrol edin. Doğru bir şekilde yerine oturduğundan emin olmalısınız. Bu işlemi yaptıktan sonra hala sorun devam ediyorsa işlemci macununuzu değiştirin. Bir termal macun satın alın (fiyatı 3 TL civarı) ve işlemci üzerine bir nohut tanesi kadar dökün. Döktükten sonra fanınızı takın ve tekrar deneyin. Fan nasıl temizlenir? En son işlemimiz olarak fan parçasını temizlemeliyiz. Bir elektrikli süpürge ile vakumlayacak şekilde fan içerisindeki kir ve tozları temizleyin. Yine bir kuru peçete ile kalan kir ve tozları güzel bir şekilde oradan temizleyin. Sonrasında tekrar deneyin. Eğer sorununuz hala devam ediyor ise bir teknik servise başvurun.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir