Twitter’dan Türkiye açıklaması: Engellenen hesaplar ve detaylar paylaşıldı!

Genel May 15, 2023 Yorum Yok
Twitter’ın Küresel Hükümet İşleri (Twitter Küresel Government Affairs), Türkiye’nin girmiş olduğu seçim süreci kapsamında kimi tweetlere ve hesaplara, manipülasyon ve yanlış bilgi paylaşımı nedeniyle erişim mahzuru getirmişti. Türkiye’nin talepleri doğrultusunda alınan bu karar bağlamında Elon Musk Önemli formda eleştirilmişti. Musk, taleplerin açıklanacağını söylemişti ve beklenen İzah kısa müddet Evvel geldi.

Twitter’dan yasaklama açıklaması

Twitter tarafından yapılan açıklamaya nazaran Türkiye’nin talepleri doğrultusunda 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme süreci uygulandı. Twitter, erişim engelleme süreçleriyle ilgili verilen mahkeme kararlarının ve düzenleyici Kuruluş yazışmalarının evraklarını de paylaştı. Twitter, bu içerikleri kaldırmamış olsalardı seçim sürecinde, yani 13 ve 14 Mayıs tarihlerinin de içinde bulunan devirde bant daraltmasına maruz kalacaklarını söylüyor. Bu nedenden Dolayı Twitter, Öbür seçeneklerinin olmadığını Anlatım ediyor. Elon Musk, bu Hadise nedeniyle savunduğu “ifade özgürlüğü” duruşu nedeniyle tenkit oklarının maksadı olmuştu.

Twitter tarafından paylaşılan bütün evrakları aşağıdaki galeriden görebilirsiniz. Twitter’ın tam açıklaması ise şu biçimde:

“Bugün Türkiye siyasetimizle ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Geçen hafta boyunca Türk Hükümeti ile müzakere halindeydik ve bize Twitter’ın var mahkeme kararlarının tamamına uymayan Biricik toplumsal medya kuruluşu olduğunu belirttiler.

Bu Cin birkaç ihtardan sonra, Twitter’a yönelik bant daraltılması konusunda nihayet bir tehdit olduğuna inandığımız bir İkaz aldık ve bu nedenle Twitter’ı hafta sonunda yapılan seçim mühletince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme süreci uyguladık.

İfade özgürlüğü ile ilgili kaygılarımızı direkt yetkililere ilettik.

Tüm taleplerde yaptığımız üzere burada da mahkeme kararlarına itiraz etmeye devam edeceğiz, lakin oy Eda sürecinin Çabucak öncesinde başvurulabilecek Öbür bir yasal yol yoktu.

Şu anne kadar erişim kısıtlamalarına bahis içerik ile ilgili Twitter aleyhine beş mahkeme kararı düzenlenmiştir ve biz bunlardan dört adedine itiraz ettik. İtirazlarımızdan biri reddedilirken, öbür üç mahkeme karari hala ilgili mahkemeler tarafından incelenmektedir. Beşinci mahkeme kararına yarın itiraz edeceğiz.

Aşağıda erişim engelleme süreçleriyle ilgili verilen mahkeme kararlarının ve düzenleyici Kurum yazışmalarının bir kopyasını yayınlıyoruz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir