Çin’in en güçlü yapay zekâ yongası tanıtıldı

Anakart Driverları, Donanım May 15, 2023 Yorum Yok
ABD’nin bütün engellemelerine Karşın Yapay zekâ konusunda Çin korkutucu formda ilerlemeye devam ediyor. Çinli Houmo Intelligent ülkenin en kuvvetli ve birinci yüksek performans Yapay zekâ yongasını duyurdu.

HaloDrive H30 nedir?

HaloDrive H30 ismiyle duyurulan yonga performans odaklı sistemler için geliştirildi ve ülkenin en kuvvetli Yapay zekâ yongası savında. 12nm sürecinde tasarlanan yonga 256TOPS Yapay zekâ performansına ulaşabiliyor. Dahili SRAM yanında Özel görsel işlemci INT8 dayanağı sunabiliyor. Görsel işlemci büsbütün firmanın kendi imkânları ile geliştirilmiş.

Yonga watt başına 7.3 TOPS performansa ulaşabilirken Resnet 50 testlerinde ise 8700 fos ve 10300 fps bedellerine ulaşabiliyor. HaloDrive H30 yongası daha Fazla otonom araçları hedefliyor. Tıpkı bölümdeki rakibi Journey 5 yongası ise 16nm sürecinde 128TOPS performans üretebiliyordu. Yalnızca 2 yıllık olan firma yonganın testlerine başladı ve H50 yongasının da 2025 yılında çıkacağı belirtildi.

Bunun yanında firmanın genel Yapay zekâ yongası olan Houmo Avenue için de PyTorch, TensorFlow ve ONNX takviyesi sunabilen verimlilik odaklı yeni bir yazılım geliştirme aracı da kullanıma sunulmuş durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir