Twitter’da beğeni ve takipçi nasıl artırılır? (Twitter algoritması sırları)

Genel Nis 02, 2023 Yorum Yok
Elon Musk, aylar Evvel Twitter’ın Teklif algoritmasını Aleni hale getirmeyi düşündüğünü söylemişti. Musk, kısa bir mühlet Evvel bahsettiği Twitter algoritmasını GitHub’da yayınlayarak kasanın kilidini herkese vermiş oldu. Bu algoritma, Twitter’daki görünürlüğünüzü direkt etkiliyor ve bu tesirin nelere bağlı olduğunu gösteriyor. Münasebetiyle algoritmaya bağlı kalarak Twitter etkileşim arttırma süreçleri yapılabileceği üzere buna bağılı olarak Twitter takipçi sayısı arttırma adımları da atılabilir. Gelin Twitter algoritmasının, bir hesabın neleri yapmasını ve neleri yapmamasını istediğine Birlikte göz atalım.

Twitter algoritması nasıl çalışıyor 🤔

GitHub üzerinden yayınlanan Twitter algoritması bizlere neden birtakım tweet’lerin yahut hesapların daha Fazla göründüğünü yahut neden daha Çok etkileşim aldığının sinyallerini veriyor. Sinyallerini diyorum çünkü görünürlüğü arıtmanın bütün ayrıntıları algoritmanın içinde (en azından yayınlanan algoritmada) bulunmuyor. Aşağıdaki unsurlardan bir tweet’in neden daha Fazla etkileşim aldığını görebilirsiniz.

1. En Kıymetli şey beğeniler 👍

Algoritmaya nazaran bir tweet’in görünürlüğünü en Fazla artıran şey beğeniler. Her bir beğeni, tweet’in görünürlüğünü 30 kat artırıyor. İkinci sırada en Çok tesir ise retweet’ler bulunuyor. Her bir retweet, gönderiyinin görünürlüğünü 20 kat artırıyor. Tweet’e verilen cevapların tesiri ise yalnızca bir kat ile hudutlu kalmış. Yani zevk Meydan tweet’lerin daha Çok kitleye ulaştığını söyleyebiliriz.

2. Fotoğraf ve görüntü kullanımına dikkat 📷

Yayınlanan Twitter algoritmasına nazaran bir tweet’teki fotoğraf ve videolar görünürlüğü 2 kat artırıyor. Münasebetiyle Twitter hesabınızdan yaptığınız paylaşımlara görsel yahut görüntü eklemek daha Çok kitleye açılan bir pencere pozisyonunda.

3. Link paylaşırken iki Sefer düşünün 🔗

Halihazırda etkileşimi düşük bir hesabınız varsa tweet’lerinizde link paylaşmadan Evvel iki Defa düşünmeniz gerekiyor. Çünkü görüldüğü üzere etkileşimi düşük hesaplardan yapılan link paylaşımları cezalandırılıyor. Özellikle haber sitelerine gitmeyen paylaşımlardaki hassasiyet daha katı.

4. Twitter Blue Fazla yararlı ✅

Görünüşe göre Twitter Blue aboneleri algoritmada bir destekleniyor. Spesifik olarak Temel bazda Blue aboneleri 2 ila 4 kat görünürlük elde ediyor. Lakin bu etkileşime bağlı olarak büyükçe bir çarpan etkisiyle 100 kata kadar varabiliyor. Bu ortada Türkiye’de Twitter Blue abonelik fiyatı aylık 150 TL. Bu nedenle Twitter için artık “pay-to-win” diyebiliriz.

5. alaka alımlı tweet’ler Değerli lakin tehlikeli ⭐

Twitter’ın bildiğiniz üzere artık “Sana Özel” akış sekmesi var. Burada takip edin yahut etmeyin farklı hesaplar olabiliyor. Şayet bir tweet’in yahut hesabın bu akışta olması isteniyorsa Biricik Değerli Öğe etkileşim sayısı (beğeni/RT/yorum) değil. Şayet gönderilen tweet, profilinize Geri dönüş sağlıyorsa, yani kullanıcılar hesabınıza bakıyorsa çarpan tesiri artıyor. Şayet hesabınıza girip birkaç dakika Vakit geçirirse ve sonra bir tweet ile etkileşime girilirse en üst seviyede kazanım elde ediliyor.

Bunun yanında Şayet hesabınıza girilip engelleme, sessize alma yahut şikayet üzere bir atakta bulunulursa algoritma sizi Fazla Misli bir halde cezalandırıyor.

6. saygınlık puanlamasına dikkat 💯

Twitter algoritması bir Tüm olarak nasıl bir hesap olduğunuzu belirliyor. Şayet paylaşımlarınızın dezenformasyon olarak kategorize edilirse görünürlük en tabanı görüyor. Hesabınızın ne kadar Fazla engellenir, sessize alınır, spam olarak bildirilir yahut takipten çıkılırsa algoritmanın sizi “spam” olarak görme ihtimali yükseliyor, görünürlük ve hasebiyle etkileşim düşüyor.

7. Kalıpların dışına çıkmak riskli ❗

Üstte da dediğimiz üzere paylaşımlarınız bir profil oluşturuyor ve bu profil/küme içinde iç olan öteki hesaplarla olan etkileşiminiz artıyor. Yani, hesabınızdan ilim ve teknoloji kategorilerinde paylaşım yapıyorsanız bu alanlar ilgili olanlar sizi daha rahat bulacaktır. Lakin bu alanın dışında paylaşım yaptığınızda, örneğin siyasi içerikler paylaşmaya başladığınızda algoritma kategori dışı içerik üretimi nedeniyle sizi cezalandırıyor.
Benzeri biçimde kullandığınız lisan de kıymetli. Türkçe tweet atıyorsanız Türkçe olarak devam etmeniz lazım. öbür lisanlardaki paylaşımlar görünürlüğü zedeliyor. Yani, tweet’lerde kullanılan lisanda istikrarlı ve gerçek olunmalı. Yanlış yahut bilinmeyen sözlere katiyen yer verilmemeli. 

8. Takipçi istikrarı 🌐

Algoritma bir yandan da takipçi istikrarınızı inceliyor. Buna nazaran takipçi sayınız takip ettiklerinizden az ise algoritmanın gözünde eksi puan alıyorsunuz. Münasebetiyle yeterli bir istikrar kurmak değerli. Misal halde Şayet sizi takip edenler etkileşimi yüksek, onaylı ve takipçi sayısı yüksek hesaplar ise dolaylı yoldan sizin görünürlüğünüz de artıyor. Öte yandan düşük takipçili hesaplar ile etkileşime girerseniz (beğeni, RT, yanıt) algoritma Yeniden sizi cezalandırıyor.

Twitter zevk ve takipçi arttırma formülleri 🔽

 • İlgi alımlı Tweetler paylaşmak
 • Beğeni sayısını artırmak
 • Hesabınızda daha Çok vakit geçirilmesini sağlamak
 • Twitter Blue abonesi olmak
 • İçinde bulunulan kümenin dışına çıkmamak (moda ise moda paylaşımları vb.)
 • Dil kullanımına dikkat etkmek
 • Takipçi istikrarını korumak
 • Yanlış bilgi vermemek
 • Engellenme, sessizle alınma çeşidi kısıtlamalardan kaçınmak

Elon Musk’a Özel kategori 😍

Şimdilik algoritmanın söyledikleri bu kadar. enteresan bir şekilde “Yer İşaretleri” hakkında algoritmada rastgele bir bilgi bulunmuyor. Münasebetiyle algoritmanın Noksan yahut eski olma ihtimali – Musk da buna değiniyordu – Mevcut diyebiliriz. Ya da açıklanmayan kısımlara bunlar eklenmiş olabilir. enteresan bir öbür ayrıntı ise algoritmanın Özellikle Musk’ın tweet’lerini izliyor olması. Kodu inceleyen birçok kişi, Twitter’ın Özellikle dört farklı kümeye ayrılmış kullanıcıların ölçümlerini takip ettiğini buldu:
 • Uzman kullanıcı
 • Cumhuriyetçi
 • Demokrat
 • Ve Elon

Musk, bunun hakkında rastgele bir bilgisi olmadığını ve bunu birinci Sefer gördüğünü söyledi. Ayrıyeten algoritma kodlarında birçok aptalca ve utanç verici şeylerin olduğunu da belirtti. Musk, yayınlanan algoritma sayesinde açıkların görülmesi ve sistemin daha yeterli hale getirilmesini bekliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir