Huawei’den ABD yaptırımlarına yanıt geliyor: Rekabete geri dönebilir

Genel Nis 02, 2023 Yorum Yok
Günümüzde Çinli şirketlere getirilen yarı iletken İhracat kısıtlamaları, devam eden ABD-Çin teknoloji savaşında Kıymetli bir çekişme noktası oldu. Bu kısıtlamalardan en Fazla etkilenen İsim Huawei olurken, şirket akıllı telefon rekabetinde Aka bir vuruş aldı. Artık teknoloji devi, istikbal planları doğrultusunda odağını yerel üretime kaydırıyor.

Yerel çip üretimi için çalışmalar başladı

Geçtiğimiz günlerde Huawei’nin dönüşümlü lideri Eric Xu, Çin’in yarı iletken sanayisinin ABD yaptırımlarının bir sonucu olarak “yeniden doğacağını” ve Huawei’nin Çin yarı iletken sanayisinin kendi kendine daha kâfi hale gelme gayretlerini destekleyeceğini söyledi. Kısaca yetkili isim, yaptırımların Çin’in Mahallî yarı iletken sanayisini zayıflatmak yerine güçlendirebileceğini düşünüyor.

Açıklamalara ek olarak Xu, Huawei ve diğer Çinli firmaların ortaklaşa 14 nanometre ve üzeri yarı iletkenler için çip tasarım araçlarını oluşturduğunu doğruladı.

Huawei yakında Geri dönebilir

Kısa bir özetle Huawei, ABD yaptırımlarının akabinde kendi işletim sistemini geliştirmek ve ABD teknolojisine bağımlılığını azaltmak zorunda kaldı. Ancak bu süreç Vakit Müşteri ve maliyetliydi ve bunun sonucunda Huawei’nin akıllı telefon satışları ziyan gördü. 2020’de Huawei’nin akıllı telefon satışları %20’nin üzerinde azalırken, şirket daha Çok kayıp yaşamamak için alt markalarından Honor’u satmak zorunda kaldı.

Yeni gelişme şirket için her ne kadar ümit verici olsa da, Huawei’nin pazarda rekabet edebilmesi için Fazla daha Ufak nanometre boyutuna muhtaçlığı olduğunu belirtelim. Gerçekten günümüzde TSMC ve Samsung, 3nm üretime geçiş yapmaya hazırlanıyor. Fakat Huawei’nin amaçları gerçekleşir ise, rekabete argümanlı bir Geri dönüş yapacağını söyleyebiliriz. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir