Kanserli hücrelerle savaşan mikro robotlar yolda

Genel Nis 02, 2023 Yorum Yok
İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi’ndeki bir araştırma grubu, sağlıklı mı yoksa sıkıntılı mu olduklarını anlamak için Biricik tek hücreleri tarayabilen küçük mikro robotlar geliştirdi. Her biri sırf on mikron çapındaki bu Ufak robotlar, daha sonraki genetik tahliller için elektrik yahut bir mıknatıs kullanarak istenen hücreleri farklı bir pozisyona bile taşıyabilir.

Mikro robotlar, hücrelere direkt ilaç vermek için de kullanılabilecek

Yapılan testlerde araştırmacılar, sağlıklı yahut ölmekte olan hücreleri ayırt etmek ve kanserli hücreleri yakalamak için robotları kullanabildiler. Şayet bu Ufak robotlar kullanıma sunulursa kanser hücrelerini ayırıp biyolojik numuneler almak ve daha sonra tıbbi teşhis maksadıyla kullanılabilecek.

Hastalıkları teşhis etmek yahut ilaçları vermek için potansiyel olarak çığır açacak bu robatlar, otonom devinim etme yeteneğini geliştirmek için bakteri ve sperm hücreleri üzere biyolojik mikro yüzücülerden ilham alınarak tasarlandı.

Araştırmacılar bir sonraki etapta bu robotları hedefe tam olarak yönlendirilebilen tesirli bir ilaç taşıyıcı olarak kullanacak. Şayet bu robotlar Tüm testleri muvaffakiyetle geçebilirse kanser hastaları için ufukta bir Fer görünebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir