Twitter oyuncak oldu: Gerçekten doğrulanmış hesaplar için “resmi” gri tik rozeti tekrar aktif oldu

Genel Kas 11, 2022 Yorum Yok
Bildiğiniz üzere Twitter Blue aboneliği artık 8 dolar olarak fiyatlandırıldı ve abone olan herkesin hesabı “mavi tik” rozetini alarak onaylanmış oluyor. Buradaki Sıkıntı ise troll veya bot hesapların da mavi tik alabilmesi. Hasebiyle bu karışıklığı gidermek için Twitter, bir mühlet Evvel Twitter Blue aboneleri ile resmi olarak doğrulanmış hesapları ayırt edilmesini sağlayacak “gri tik” rozetini ve “resmi” ibaresini kullanıma sunmuştu. Gariptir, bu özellik kullanıma açıldıktan saatler sonra yayından kaldırılmıştı. Artık ise tekrar faal edildi.

Aç-kapat-aç

Twitter gri tik ve resmi onay rozeti almak için rastgele bir müracaat yahut abonelik seçeneği yok. Twitter bu mevzu hakkında “Kimliğe bürünmeyle uğraş etmek için birtakım hesaplara “Resmi” etiketi ekledik.” açıklamasında bulunuyor. Hasebiyle gri tik sadece Twitter tarafından hesaplara veriliyor. Gördüğümüz kadarıyla şimdilik gri resmi rozetler bütün siyasetçiler, devletler yahut şirketler için faal değil. Gri rozet Coca-Cola, Nintendo of America, The New York Times, The Wall Street Journal, Bloomberg ve Wired üzere marka, şirket yahut yayın organlarında gözüküyor.

Gerçek hesap hangisi?

Twitter Blue artık temelinde rastgele bir kimlik doğrulaması içermiyor. Servis yalnızca mavi onay rozeti ve muhakkak özelliklere erişim sağlayan isteğe bağlı bir abonelik statüsünde. Münasebetiyle resmi bir kurumu, şirketi yahut kişiyi taklit eden sahte hesaplar dahi mavi tik alarak “onaylı” olarak gözükebiliyorlar. Bu noktada kullanıcıların bir hesabın gerçek mi yoksa Düzmece mi olduğunu ayırt etmesi daha da zorlaşıyor.

Geçtiğimiz süreçte onaylı sahte LeBron James hesabından oyuncunun takas talep ettiği duyurulmuştu. Bunun üzere bir sürü yasal gözüken Düzmece hesaplar ortaya çıkmıştı. Twitter tahlili bu hesapları kapatmakta bulmuştu fakat gri onay rozeti bu Cin yanılsamaları giderebilir.

Öte yandan Elon Musk, bundan sonra parodi kimliğine bürünen hesapların, sadece biyografilerinde değil, isimlerinde da “parodi” sözünü geçirmeleri gerektiğini söylemişti. Bu, yıllardır Twitter’ın siyasetinin bir kesimiydi, fakat web sitesinin nihayet olayların ışığında kuralı artık daha sıkı bir formda uygulayacağını iddia ediyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir