NASA için süre daralıyor: Artemis I roketi yakında fırlatılamayacak duruma gelecek

Genel Kas 11, 2022 Yorum Yok
NASA tarafından fırlatılacağı duyurulan Artemis I isimli Füze birden Çok Kez erteleme kararının kurbanı oldu. Eğer bir erteleme kararı daha alınırsa bu roketin itici motoru kullanılamaz bir hâle gelecek. Çünkü bu modülün nihayet kullanma tarihine Fazla az kaldı.

 

NASA yetkilileri Artemis I roketi için alarma geçti

Artemis I’in fırlatılmasını sağlayan itici motordaki birtakım bileşenlerin nihayet kullanma tarihi önümüzdeki ayı işaret ediyor. Bu kesimlerden bir tanesi 9 Aralık 2022’den sonra fonksiyonunu yitirecek. öbür modül ise 14 Aralık 2022 tarihinden sonra kullanılamayacak.

NASA yetkilileri Laf konusu bileşenlerin birçoklarını tekrar inceleyecek lakin yapılması planlanan kontroller Artemis I’in kesimleri için evvelce belirlenen nihayet kullanma tarihlerinin bir halde uzatılacağını (ileriye bir tarihe atılacağını) yahut ilgili kesimlerin nihayet kullanma tarihlerinin ötesindeki bir tarihte kullanılması için geçer not alacağını garanti etmiyor. 

Artemis I vazifesinin aylar Evvel tamamlanması gerekiyordu lakin birtakım öngörülemeyen teknik sorunlar bu projeyi geciktirdi. 16 Kasım 2022 tarihinde Artemis I için harekete geçileceği düşünülüyor.

Eğer bu tarihte de bir aksiyona imza atılmazsa Orion isimli kapsülü bir müddet daha göremeyeceğiz. NASA’nın 2030 – 2040 yılları ortasında Mars’a odaklanacağı biliniyor ve bu devirde gerçekleştirilmesi Hayal edilen misyonların Artemis I‘de kullanılan bu itici motora gereksinimi var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir