TSMC, 1nm üretim süreci için çalışmalara başladı

Anakart Driverları, Donanım Kas 11, 2022 Yorum Yok
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), sık sık haberlerde yer alıyor çünkü birçok firma yarı iletken devinin üretim bantlarını kullanıyor. Tayvanlı yonga üreticisi, 2020’den beri AMD‘ye5nm işlemcilerinin tedariğinde yer alıyor ve hatta Nvidia‘nın Ada Lovelace RTX 40 serisi ekran kartları için yeni 4nm süreçlerini kullanıyor. Öte yandan Apple’ın iPhone’larının çip üretimleri de yüklü olarak TSMC’de gerçekleşiyor.

Apple’ın iPhone 14 serisi TSMC’nin 4nm işlem sürecinin bir modülü olarak karşımıza çıkıyor. TSMC’nin halihazırdaki en Aka ortağı Apple pozisyonunda. Bu nedenle Cupertino merkezli şirketin istikbal Yıl çıkacak olan iPhone 15 serisiyle Birlikte TSMC’nin 3nm sürecine geçiş yapacağı aktarılıyor.

TSMC, 3nm çip üretimini ABD’ye taşıyor

Şu anda TSMC, sadece kendi ülkesi Tayvan’da 3nm çipler üretiyor. Bu, Apple’ın geliştirme sürecinde Değerli meselelere yahut gecikmelere neden olmasa da bunu kolaylaştırmanın yolları var. İki şirketin bu alanda Biricik bir fikri var: TSMC’nin bütün 3nm üretimini ABD‘ye taşıması.

2020’de TSMC, ABD’de bir üretim ve geliştirme tesisi kurma sürecini başlatmıştı. Birinci iddialar, inşaatın 2021’de tamamlanacağını gösteriyordu fakat yaşanan gecikmelerden sonra tesisin 2023’ün birinci çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Öte yandan iPhone 15 serisinde TSMC’nin 3nm sürecinin kullanılacağı da uzunca bir müddettir konuşuluyor.

1nm için kritik eşik aşıldı

Bunlarla birlikte, TSMC’nin Tayvan merkezli tesislerinden biri, 1nm işlem sürecine ulaşmak için atılımlar gerçekleştirdiği ve bu alanda ilerleme kaydettiği aktarılıyor. Alışılmış ki, işlemciler daha kompakt hale geldikçe, onları dengeli bir biçimde üretmek giderek daha güç hale geliyor. Bu nedenle TSMC mühendisleri, 1nm ve daha Ufak süreçler için hem randıman hem de performans kazanımı sağlayacak yeni gereçler ve teknikler bulmak zorunda.

Bu gayeyle TSMC, yeni sistemler araştırmak ve geliştirmek için Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve National Taiwan University (NTU) ile iştirak kurdu. Bir sürü mühendislik çalışması ve testlerden sonra, “2D malzemeler” ve “yarı metalik bizmut” kombinasyonunda muvaffakiyet sağlanmış durumda. Bu üretim tekniği sayesinde 1nm sürecindeki en Aka zorluklardan birisi olan direnç problemi aşılmakta.

Öte yandan araştırmacılar, 1nm çiplerin tüketici eserlerinde kullanılması ve satılmasına hala yıllar olduğunu aktarıyor. 2024’ün sonlarına yahut 2025 yılına kadar 2nm çiplere geçmemiz planlanıyor.  Dolayısıyla, 1nm çipleri görmemiz optimist varsayımla 4-5 yılı bulabilir. Kim bilir, tahminen bu atılımlar devam ederse, on yılın sonundan Evvel pikometre boyutunda (1000 pm = 1nm) çipler dahi görebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir