Japon devleri, çip imalatı için birleşti: Bütçe 480 milyon euro

Anakart Driverları, Donanım Kas 11, 2022 Yorum Yok
Japonya İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI), ülkeyi Amerika, Çin, Güney Kore ve Tayvan ile Birlikte çip üretiminin kilit noktalarından biri haline getirmeyi amaçlayan yeni stratejik planın ayrıntılarını paylaştı.

8 Aka Japon firması birleşti

Yeni jenerasyon çipler, ortalarında Sony, Toyota, Mitsubishi, Denso, NTT, Kioxia’nın da bulunduğu sekiz Japon firmasından oluşan yeni bir şirket olan Rapidus aracılığıyla üretilecek. 2 milyon Euro katkıda bulunan Mitsubishi dışında her biri 6.9 milyon Euro katkıda bulunacak.

Hedef 2nm altında çip üretimi

Hedef, cep telefonları, bilgi merkezleri, telekomünikasyon ağları yahut otonom araçların donanımı üzere aygıtlarda uygulamayla 2 nm altında transistörlü yeni nesil yarı iletkenlerin geliştirilmesi ve üretilmesi.

Borsada hareketlilik

Yeni stratejik planının onaylanması, bölümdeki firmaların Tokyo taşınır Değerler Borsası’ndaki hareketlerini de etkiledi. Yarı iletken analitik ekipman üreticisi Lasertec, seansın birinci yarısında %16’nın üzerine çıkarken; Sony, %5; Toyota %2 artış gösterdi. Softbank kümesi %2, çip üreticisi Tokyo Electron %9.5 yükseldi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir