Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. TUSAŞ’tan Milli Muharip Uçak, Atak-2, ihracat ve projeler konusunda önemli açıklama

TUSAŞ’tan Milli Muharip Uçak, Atak-2, ihracat ve projeler konusunda önemli açıklama

admin admin -
14 0
Geçtiğimiz gün TUSAŞ genel müdürü Temel Kotil, Milli Muharip tayyare (MMU) ve ANKA-3’ün 2023 yılında birinci uçuşunu yapacağını açıklamıştı. Kotil, AA’ya verdiği bir röportajda TUSAŞ’ın projeleri hakkında birtakım Kıymetli bilgileri paylaştı.

Kotil, TUSAŞ’ın bütün hızıyla ANKA-3, ulusal Muharip Uçak, Hürjet, Hürkuş ve Atak-2 projelerine ağırlaştığının altını çiziyor. Kotil’e nazaran TUSAŞ’ın nihayet yıllardaki ve Özellikle nihayet periyottaki hızlanması projelerin paralelleştirilmesinde yatıyor. Lakin bütün projelerde olduğu üzere kısaltılamayacak kimi adımlar var. Bunların ortasında CFT ve sistem, termal ve yapısal tahliller bulunuyor. Kotil’e nazaran mühendis sayısının süratle 6 bin düzeyine çıkartılması bu süreçlerin tıpkı anda yapılmasını kolaylaştırıyor.

TUSAŞ’ın elinde 50 bin çekirdekli Türkiye’nin en büyük muhteşem bilgisayarının bulunduğunu belirten Kotil, neredeyse her Yıl bin tanesi mühendis olmak üzere 3 bin kişiyi işe aldıklarını aktarıyor. Buna nazaran 2023 yılında TUSAŞ bünyesinde çalışan sayısının 16 bine yükselmesi hedefleniyor.

Milli Muharip tayyare gün bekliyor

Türkiye’nin 5. jenerasyon Cenk uçağı olarak belirtilen ulusal Muharip tayyare (MMU) Yıl içerisinde birinci uçuşunu yapacak. Kotil, “Milli Muharip Uçak’ımızı motor çalıştırarak ‘roll-out’a (hangardan çıkış) hazırladık. Bundan sonra Merasim için Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan gün bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Elbette motor çalıştırma ve birinci uçuş Fazla Kıymetli kilometre taşları lakin uçağın TSK envanterine girmesi için hala daha vakte gereksinim var.

Atak-2 helikopterinde süreç ilerliyor

Kotil’in belirttiğine göre Atak-2 helikopterinin gövdesi bitmek üzere. Yakın bir tarihte ikinci jenerasyon Atak’ın da iniş grupları üzerinde durması bekleniyor, “İniş ekipleri üzerinde durmak, yavru güvercinler üzere yürümeye başladıkları manasına geliyor. İnşallah Laf verdiğim tarihleri tutacağız.”

Öte yandan Hürjet’in de prototiplerinden birinin mekanik testlere girdiği Anlatım ediliyor. Münasebetiyle Hürjet’in de iniş kadroları üzerinde olduğu belirtilmekte. Hürkuş tarafında ise Kotil, Brezilya ve İsveç’in bu alanda rakipleri olduğunu ve tasarım yelemesiyle onların önlerine geçmeleri gerektiğini Anlatım etmekte. Türkiye’nin insansız Cenk uçağı ANKA-3’ün ise önümüzdeki aylarda ortaya çıkacağı belirtiliyor. Tarihler ise Mart yahut Nisan’ı gösteriyor.

10 milyar dolar İhracat hedefi

Bunlarla Bir arada Kotil, 2022 yılının savunma endüstrisi açısından kuvvetli geçtiğini söyledi. Bir evvelki yıla nazaran 2022 yılında yüzde 40’lık bir artış ile 4 milyar doları geçen savunma Sanayi ihracatı Laf konusu. Türkiye aslında uzunca yıllardır savunma endüstrisi alanında ihracatı olan bir ülke pozisyonunda. Lakin bu İhracat genel olarak modül statüsündeydi ve nihayet Eser pozisyonunda değildi. Kotil’e nazaran bütün projeler tamamlandığında ve üretim Mümkün olduğunda 10 milyar dolar İhracat seviyesi mümkün.

Tüm bunlara ek olarak satır ortalarında Kotil’in söylediği Fazla Değerli şeyler de var. TUSAŞ’a nazaran üretim ve diğer faaliyetler için tezgah kullanımında kimi Türkiye’nin kâfi gelemediği ve Yurt dışındaki tezgahları kullanmak zorunda kaldıkları Anlatım ediliyor. Kotil, bu konuda “6 metre 5 eksenli tezgahı 40-50 gün meşgul eden kesimler var. Hasebiyle Türkiye’deki Tüm tezgahlar bize çalışsa yetmiyor. Onun için dünyaya yayılmak üzereyiz.” açıklamalarını gerçekleştirdi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir