TUSAŞ’tan heyecanlandıran açıklama: Milli Muharip Uçak, 2023’te ilk uçuşunu yapacak

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) genel Müdürü Temel Kotil, CNN Türk’e yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin ulusal Muharip Uçak (MMU) projesi hakkında kritik açıklamalarda bulundu. Kotil, ulusal Cenk uçağı için birinci uçuş tarihinin öne çekildiğini duyurdu.

Milli Muharip tayyare için 2023 sonu hedefleniyor

Temel Kotil, yapmış olduğu açıklamalarda MMU için işlerin beklenenden daha güzel gittiğini belirtti ve “Biz uçuşu olağanda Ekim 2025’te planlanmıştık. Bu uçuşu artık Geri çektik. Bu yılın sonunda uçacak.” ifadelerini kullandı. Kotil, uçağın bütün sistemlerinin inşa halinde olduğunu ve uçuş Denetim sistemi, motor, hidrolik sistemler üzere modüllerin da Denetim edildiğini söyledi. Bu denetimler sonucunda ise rastgele bir kaçak yahut probleme rastlanmamış durumda.

Çok yakında MMU motoru ateşlenecek

Halihazırda MMU bünyesinde 2000 mühendis ve 1000 Tane de teknisyen çalışmakta. Hatırlayacağınız üzere MMU’ya motor zati takılmıştı. Artık ise bu motorun yakıt tankları ve hidrolikler Denetim ediliyor. Önümüzdeki günlerde de bu depolara yakıt alınması bekleniyor. Sonrasında ise motorun çalıştırılması kısmına geçiş yapılacak ve burada da bir sıra testler gerçekleştirilecek. Bu ortada Temel Kotil, ulusal Muharip Uçak’ta iki adet F-16 (F110 tipi) motorunun olduğunu belirtti. 

MMU, Türkiye için neden kıymetli?

Türkiye’nin geliştirdiği ulusal Muharip Uçak, 5. jenerasyon Cenk uçağı olarak nitelendiriliyor. Epeyce tanınan olan bu telaffuz eserden esere değişiklik gösterse de temelinde Fazla düşük radar iz düşümüne sahip uçakları Anlatım ediyor. Yani var radar sistemlerinin bu uçakları ayrım etmesi sıkıntı. Münasebetiyle operasyonel bir üstünlük sağlanmış oluyor. Halihazırda 2020 prestijiyle, savaşa Amade beşinci nesil jet avcı uçakları birtakım ülkelerin envanterinde bulunuyor ve/veya test kademelerinden geçiyor. Bunlar ortasında Amerikan F-22 Raptor ve F-35 Lightning II, Çin Chengdu J-20 ve Rus Su-57 bulunuyor. Bu uçaklar evvelki jenerasyona oranlara Fazla daha bâtın, Fazla daha süratli ve çevik bir yapıya sahip.

TUSAŞ MMU Teknik Özellikleri

  • Kanat Açıklığı: 14 m (46 ft)
  • Uzunluk: 21 m (69 ft)
  • Yükseklik: 6 m (20 ft)
  • İtki: 2 x 29.000 lb
  • Azami Sürat: 1,8 Mach (40.000 ft)
  • Servis Tavanı: 55.000 ft
  • Pozitif / Negatif G Limiti: +9g / -3,5

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir