Türkiye’nin robot askeri Barkan, ilk güdümlü füzesini başarıyla ateşledi

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
İnsansız hava araçlarının yanında Türkiye, insansız kara araçları üzerinde de ilerleme kaydediyor. Bu alanda apansız Çok proje yürütülürken güdümlü roket atışı yapan birinci insansız kara aracı ise Barkan oldu. Barkan, küçük roket sistemi Mete ile birinci atışını muvaffakiyetle gerçekleştirdi.

Havelsan tarafından geliştirilen Barkan, operasyon muvaffakiyetinin arttırılması, kayıpların önlenmesi ve operasyon maliyetlerinin düşürülmesi başta olmak bir sıra Kıymetli alanda alan işçisine Yardımcı olacak. Bilhassa Barkan’ın modüler tasarımı onu Fazla farklı yararlı yük ile donatılmasını sağlıyor.

Havelsan Barkan’dan bir ilk

Medyada “robot asker” olarak bilinen Barkan, kısa bir müddet Evvel ise birinci lazer güdümlü füzesini ateşledi ve maksadı muvaffakiyetle vurdu. Yapılan testte Roketsan tarafından geliştirilen lazer güdümlü küçük roket sistemi Mete kullanıldı. Maksadını vuran Barkan bu bağlamda güdümlü roket atışı yapan Türkiye’nin birinci insansız kara aracı oldu.

bütün bunların yanında Havelsan Barkan birinci olarak 7,62 milimetre Sarp-L silah sistemi ile misyon almak üzere tasarlanmıştı. Aracın bünyesinde robotik kol sistemi, keşif-gözetleme misyonları için 3 metre mast sistemi ve yaralı taşıma üzere özellikler de yer almaktaydı. Yapılan testler sonrasında ise Eser geliştirilerek Barkan 2 olarak güncellendi ve Türlü platformlara Müsait hale getirildi.

Sırada Havelsan Kapgan var

Havelsan bu yılın birinci yarısında çok daha gelişmiş ağır Sınıf insansız kara aracı Kapgan’ın da testlerini yapmayı hedefliyor. Kapgan, 1400 kg ağrılığı, 25 km/s azami suratı, 6 saat misyon mühleti ve 2.000 m tesirli menzilli 30 mm Top sistemi ile dikkat çekiyor. Havelsan Barkan ise 500 kg tartı, 8 saat misyon müddeti ve 7.62 mm / 40 mm Bomba Atar sistemlerine sahip. Her iki eserde de modüler bir tasarım mevcut.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir