Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Bal arılarını yok eden hastalık için dünyanın ilk aşısı onaylandı

Bal arılarını yok eden hastalık için dünyanın ilk aşısı onaylandı

admin admin -
16 0
İklim değişikliği, habitat tahribatı, pestisit kullanımı ve hastalıklardan kaynaklanan yıpranmalar derken gezegenin en Değerli polenleyicilerinden olan arılar, nihayet yıllarda kuvvetli bir süreçten geçiyor. Amerikan Yavru Çürüklüğü hastalığı ise arıları daha da güç bir duruma sokuyor. Ekosistem için Gerekli olan arıların en azından bu sorunu çözülmüş olabilir.

Aşı, Amerikan Yavru Çürüklüğü hastalığını engelliyor

Arı larvalarına saldırarak kolonileri zayıflattığı bilinen bakteriyel bir durum olan Amerikan Yavru Çürüklüğü hastalığını önlemek ve kolonilerin hayatta kalmasını sağlayacak olan bu aşı, Dalan Animal Health adlı biyoteknoloji firması tarafından geliştirildi. ABD tarım Bakanlığı tarafından onaylanan bu aşı, hastalıktan korunmak için hastalığa neden olan Paenibacillus bakterisinin meyyit versiyonunu içeriyor.

Arıcılar aşıyı kovanın ve kraliçe arının beslendiği yemle karıştırması gerekiyor. Bu sayede vakitle erkek arıların kraliçelerini beslediği “arı sütü” haline gelen ilaç, yeni doğacak olan arıların hastalığa karşı bağışıklık kazanmasını sağlıyor.

Öte yandan bu tedavi birkaç nedenden Dolayı da bir atılımı temsil ediyor. Çünkü ilim insanları daha Evvel böceklerin, beşerler ve hayvanlar üzere antikor üretmedikleri için hastalıklara karşı bağışıklık kazanmalarının imkansız olduğunu düşünüyorlardı. Bununla birlikte, araştırmacılar, arılarda bir bağışıklık yansısına yol açan proteini belirledikten sonra, Biricik bir kraliçe aracılığıyla Tüm bir kovanı koruyabileceklerini ayrım ettiler.

Amerikan Yavru Çürüklüğü nihayet derece bulaşıcı bir hastalık pozisyonunda ve bütün koloniyi yok edebilecek güçlü. Aka ve kuvvetli kolonilerde bu hastalığın erkenden ayrım edilmesi ise hayli güç olabiliyor. Bunun yanında arıcılar çoklukla hastalığı ayrım ettiklerinde öbür arıları kurtarabilmek için enfekte olan kovanları yakmayı tercih ediyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir