TUSAŞ KAAN’ın envantere giriş tarihi açıklandı: İşte Milli Muharip Uçak’ın yol haritası

Genel May 02, 2023 Yorum Yok
TUSAŞ genel Müdürü Temel Kotil, ‘Milli Muharip Uçak’ olarak bilinen lakin geçtiğimiz saatlerde ismi KAAN olarak açıklanan Türkiye’nin birinci Cenk uçağı hakkında kritik bilgileri paylaştı. CNN Türk’e konuşan Kotil, TUSAŞ KAAN’ın yol haritasını netleştirdi.

Temel Kotil, yaptığı açıklamalarda halihazırda TUSAŞ bünyesinde 15 bin çalışan olduğunu ve mühendis sayısının 6 bin olduğunu açıkladı. Kotil, TUSAŞ’ın ilerleyen periyotlarda işçi sayısını Önemli formda artırma muhtaçlığı olduğunu çünkü halihazırda üstünde Aka bir yük bulunduğunu söyledi. Kotil, Lockheed Martin’in 60 bin kadar mühendisi olduğunu söyleyerek de durumu örneklendirdi. Kotil, TUSAŞ’ın daha mezun Ham mühendisleri bile işe alıp yetiştirdiklerini söyledi. Bu sayının yaklaşık 500 olduğu belirtildi.

TUSAŞ MMU KAAN en gelişmiş 5. nesil Cenk uçaklarından biri

Kotil, TUSAŞ’ın yaptığı ve geliştirmeye, test sürecine devam ettiği MMU KAAN’ın ABD imali F-22 ve F-35, Çin üretimi J-20 ve Rus üretimi Su-57 ayarlarında olduğunu belirtti. Kotil, bu üç ülkenin de halihazırda bu yeni jenerasyon uçakları kimseye satmadıklarının da altını çizdi. Tıpkı zamanda Fransa, İtalya, Almanya ve Kore üzere ülkelerin geliştirdiği yahut halihazırda kullandıkları uçakların KAAN’ın daha altında yer aldığı belirtildi.

TUSAŞ MMU KAAN ne Vakit uçacak?

Kotil, yaptığı açıklamada ulusal Muharip tayyare KAAN’ın Aralık 2023 tarihinde birinci uçuşunu yapacağını duyurdu. Elbette KAAN’ın birinci uçuşunu yapması büsbütün Amade olduğu manasına gelmeyecek. Havacılık kesiminde eserin birinci uçuşundan sonra testlerinin tamamlanıp üretime geçilmesi birkaç yılı bulabiliyor. Bu bağlamı dikkate alarak Kotil, 2028 yılında 20 adet KAAN Blok-10 uçağının Hava Kuvvetleri’ne teslim edileceğini duyurdu.

TUSAŞ KAAN yerli motorla uçacak

TUSAŞ KAAN, yine 2028 yılında Türk motoruyla Bir arada birinci uçuşunu gerçekleştireceği açıklandı. Türk motorundan gücünü Meydan KAAN’ın Hava Kuvvetleri’ne teslim edileceği tarih ise 2030 olarak hedefleniyor. Kotil, durumların değişmesi halinde Türk motorlu versiyonun öne de çekilebileceğini belirtti.

Temel Kotil’in yaptığı açıklamaların tahminen de en Kıymetli kısmı şu: “Hürküş ve KAAN’ı başkalarından uygun yaptık. Çocukluğumdan beri duyduğum ‘bizden olmaz, yapamayız” periyodu geçti, aslında Türk yapar. Biz su üzerindeyiz, soluk alıyoruz.”

Tüm bunlara ek olarak halihazırada KAAN’ın ikinci prototipi üretim sürecinde. Yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor lakin birinci uçacak versiyon fotoğraflarda gördüğünüz birinci prototip olacak. Seri üretime kadar 7-8 adet prototip inşa edilecek. 2028 yılında Kuvvet’e teslim edilecek olan modellerin tamamında AESA radar bulunacak. Uzun ve ağır test sürecinde uçakta değişikliklerin olması da beklenen.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir