Türkiye’nin kurulu elektrik gücü ne kadar? Yenilenebilir enerji payı ne kadar?

Genel Mar 29, 2023 Yorum Yok
Türkiye’de elektrikte İthalat hissesinin azaltılması teşebbüsleri ve nihayet yıllarda artan yenilenebilir güç yatırımları sonucunda kurulu elektrik gücü kayda değer artış gösteriyor. Türkiye’nin heyeti elektrik gücü ve yenilenebilir güç hissesi açıklandı.

2023 yılı Şubat sonu bilgilerine nazaran Türkiye’de şurası elektrik gücü 104.166 megavata (MW) yükseldi. Yekün konseyi gücün yüzde 54,5’lik kısmı yalnızca yenilenebilir kaynaklarından oluşuyor.

Türkiye’deki elektrik gücünün kaynaklara nazaran dağılımı

Türkiye’de konseyi gücün kaynaklara nazaran dağılımına baktığımızda en Aka hissesi yüzde 30,3 Oran ile hidrolik güç santrallerinin oluşturduğunu görüyoruz. Akabinde yüzde 24,4 ile doğal gaz ve yüzde 20,9 ile kömür kaynakları takip ediyor. Yekün gücün yüzde 11’ini rüzgar gücü santralleri, yüzde 9,3’ünü ise güneş santralleri oluşturuyor. Jeotermal kaynakları ise Yekün gücün yüzde 1,6’sını oluşturuyor. Geçen seneye kıyasla güneş gücü santrallerinde yaklaşık yüzde 1’in artış görülürken doğal gaz ve hidrolik güç hissesinde yaklaşık yüzde 1’lik düşüş yaşandı.

Lisanssız santraller iç olmak üzere Türkiye’deki elektrik gücü santrali sayısı 11.711’e yükseldi. var santrallerin 751 adedi hidroelektrik, 67 adedi kömür, 360 adedi rüzgâr, 63 adedi jeotermal, 345 adedi doğal gaz, 9.635 adedi güneş, 490 adedi ise öbür kaynaklı santrallerdir.

Yıllara nazaran Türkiye’nin heyeti elektrik gücündeki artış

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir