DDR5 ve DDR4 RAM ucuzluyor! Fiyatlar düşmeye devam edecek

Anakart Driverları, Donanım Mar 29, 2023 Yorum Yok
Bilgisayar donanımı fiyatları nihayet birkaç yılda nispeten yüksek kalırken, bilgisayar ve bileşen satışlarındaki yavaşlama tesirini göstermeye başlıyor. DRAM belleklerde ucuzlama eğilimi devam ederken TrendForce, fiyatların önümüzdeki aylarda da düşeye devam edeceğini söylüyor.

Düşüş devam edecek

Talebin düşmesi lakin arzın görece yüksek kalmasından Dolayı DRAM fiyatları ve buna bağlı olan DDR5 ve DDR4 RAM fiyatları 2023’ün birinci çeyreğinde düştü. DRAM sanayisinin bütün pazarlarında satışların yavaşladığı ve fiyatlarında düşüş eğilimine devam ettiği görünüyor. TrendForce’a nazaran birinci çeyrekte DRAM fiyatları yüzde 20 düştü. Bilgisayar tarafında DDR4 fiyatları yüzde 15-20, DDR5 fiyatları ise yüzde 18-23 oranında geriledi. Takip eden ikinci çeyrekte de fiyatların yüzde 10 ila yüzde 15 daha düşmesi bekleniyor.

Halihazırda devam eden olan üretim kesintilerine karşın, bilgisayar üreticilerinin hâlâ 9 ila 13 haftalık DRAM envanteri bulunuyor. Bu envanter eriyene kadar fiyatlarda düşüş eğilimine Kesin gözüyle bakılıyor. Lakin talebin az olması nedeniyle de yeni stoklarla da fiyatların düşmesinin devam edeceği öngörülüyor.

Tüm bunlar elbette tüketiciler için hoş haberler. Düşen hafıza ve depolama fiyatları yeni nesil ekran kartlarının fiyatlarının da düşmesini baskılıyor. Daha evvelki haberlerimizde AMD ve Nvidia kartların fiyatlarının düşmeye devam ettiğini sizlere aktarmıştık. Münasebetiyle yeni sistem toplayacak ve modül alacak olanlar evvelki birkaç aya nazaran daha Müsait fiyata aradıkları eseri bulabilir. TrendForce’un bu varsayımlarının global ölçekte olduğunu ve Türkiye üzere Mahallî pazarları yansıtmadığını da belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir