Türkiye’nin insansız savaş uçağı Kızılelma, taksi ve koşu testini tamamladı

Genel Kas 20, 2022 Yorum Yok
Baykar’ın öz kaynaklarıyla ulusal ve özgün bir biçimde geliştirilen Türkiye’nin insansız Cenk uçağı Bayraktar Kızılelma’nın birinci Otomatik Taksi ve Koşu Testi muvaffakiyetle tamamlandı. Baykar tarafından yapılan açıklamaya nazaran bu testlerin geçilmesi Kızılelma’nın geliştirilme sürecinde Kıymetli bir evreyi Anlatım ediyor.

Bayraktar Kızılelma, Tekirdağ Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne bu haftanın başlarında getirilmiş ve test süreci başlamıştı. Pist üzerinde güvenlik bağları ile yapılan Otomatik Taksi Testleri muvaffakiyetle sonuçlandırılmış durumda.

Bugün ise Baykar Yönetim Heyeti Lideri ve Teknoloji Önderi Selçuk Bayraktar’ın liderliğinde güvenlik bağları olmadan gerçekleştirilen birinci Otomatik Taksi ve Koşu Testi de başarılı bir formda icra edilmiş durumda. Böylelikle Bayraktar Kızılelma, birinci uçuşuna bir adım daha yaklaşmış oldu.

Bayraktar Kızılelma özellikleri

Bayraktar Kızılelma, Özellikle kısa piste sahip gemilere iniş ve kalkış kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Bu esneklik harp alanında Değerli bir Yetenek ve platform avantajı sunuyor. Münasebetiyle Bayraktar Kızılelma’nın testleri devam eden CG Anadolu gemisinde kullanılması mümkün. Bu sayede Kızılelma denizaşırı vazifelerde kullanılabilecek.

Tasarım açısından asgarî radar izi bırakan Bayraktar Kızılelma, 6 tonluk kalkış yüküne sahip olması bekleniyor. Kızılelma birebir vakitte ulusal olarak geliştirilen bütün mühimmatlarla kullanılabilecek biçimde tasarlanıyor. ek olarak toplamda 1.500 kilogram yararlı yük taşıma kapasitesiyle dikkat çeken Kızılelma, ulusal AESA radarıyla da uyumlu.

Kızılelma bunlarla Bir arada agresif hareket yetenekleriyle öbür İHA’lardan da ayrılıyor. Bu hareket yeteneklerinin bir çıkarı olarak Kızılelma’nın hava-hava muharebesi gerçekleştirebilmesi hedefleniyor.

İlk uçuş 2023’te

Planlanan sürece nazaran Bayraktar Kızılelma’nın birinci olarak 2023’te uçması hedefleniyor. Envantere girmesi için belirlenen bir tarih yok lakin ilerleyiş bakımından öteki Bayraktar eserlerine misal formda olması bekleniyor. mesela Akıncı, 2019 yılında birinci uçuşunu gerçekleştirmiş ve yaklaşık 1,5-2 Yıl sonra ise envantere girmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir