Analiz: Google’ın ekonomik gerilemede aldığı önlemler yeterli değil

Genel Kas 20, 2022 Yorum Yok
Global ekonomik gerileme ve enflasyon artışı ile dünya genelinde birçok teknoloji firması, toplu işten çıkarmalara başlamıştı. Çalışanları için inançlı ve rahat bir Amel ortamı sunması ile bilinen teknoloji devi Google, toplu işten çıkarmalara karşı olsa da bir analiste nazaran Google’ın yakında başka bir bahtı kalmayabilir.

Google işe alımları yavaşlattı lakin bu kâfi değil

Bernstein analisti Mark Shmulik’e nazaran işten çıkarma durumundan olabildiğince kaçan Google, çalışanlarını azaltmak için farklı prosedürlere yer veriyordu. Aka teknoloji firmalarından ve start-uplardan Teklif Meydan nitelikleri elemanlarını ikna etmeye çalışmayan ve işten ayrılmalarına müsaade veren Google, diğer teknoloji firmalarının işten çıkarmaya başlaması ve işe alımları durdurması nedeniyle bu teknikte artış muvaffakiyet bulamayacak. Shmulik, “Google, daha Misli adımlar atmadan şahıs sayısı artışını gelir artışının altına düşürmeyi başaramayacaktır” diyerek firmanın farklı adımlara yönelmek zorunda kalacağını belirtti.

2022’nin üçüncü çeyreğinde 12000 yeni çalışan Meydan firma, evvelki yıla nazaran %24 büyüme göstermiş oldu lakin bu müddette kar artışı yalnızca %6 oldu. Google’ın nihayet çıkar çağrısında CEO Sundar Pichai ve CFO Ruth Porat, durumun farkında olduklarını ve yılın dördüncü çeyreğinde işe alımları yavaşlatacaklarını belirtti. Fakat analistlere nazaran firma, işe alımları yavaşlatsa da dördüncü çeyrekte 6000 şahıs işe alacak ve bu durum, hissedarların toplu işten çıkarmaları istemesine Sebep oluyor.

Stadia üzere servislerin kapanması kâfi olmayabilir

Insider’a konuşan birçok eski üst seviye firma yetkilisi, şirketin çalışan dostu bir Amel yeri olarak Şöhret kazandığını ve işten çıkarmalar ile damgalanmak istemediğini belirtti. Fakat firmanın bu mevzudaki çekincesi, şirketin kararlı ve Kıymetli adımlar atmakta yavaş olmasına Sebep oluyor. Google, ekonomik gerileme ile Stadia üzere projeleri iptal etse de analistler, firmanın kâr marjının azalması ile bu Cin kesintilerin kâfi olmayacağını belirtiyor. Google’ın önümüzdeki aylarda ekonomik gerileme ile nasıl savaşacağı belirli değil fakat firma, önümüzdeki periyotta toplu işten çıkarmaya gidebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir