Türkiye’de 54 gigavatlık deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyeli mevcut

Genel Oca 14, 2023 Yorum Yok

ABD merkezli Dünya Bankası, Türkiye’nin coğrafik özellikleri kıymetlendirilerek hazırlanan “Türkiye için Deniz Üstü rüzgar Gücü Gelişimi Yol Haritası” raporunu paylaştı. Rapora nazaran Türkiye’de 54 gigavatlık deniz üstü (off-shore) rüzgar santrali kurulum potansiyeli bulunuyor.

Rapora nazaran Türkiye’de yüzer ve sabit temelli olmak üzere dört potansiyel alana deniz üstü rüzgar santrali kurulabilir. Bu dört potansiyel alana ek olarak öteki Ufak alanlarla Birlikte yüzer olarak 47 gigavat ve sabit temelli yüzer olarak 7 gigavat olmak üzere toplamda 54 gigaavatlık deniz üstü rüzgar santralinin kurulabileceği öngörülüyor.

En yüksek potansiyel Marmara Denizi’nde

Yüzer santraller için en yüksek potansiyelin Marmara Denizi’nde olduğu ön görülüyor. Marmara Denizi’nde 19,2 gigavat yüzer kurulumlu ve 2,8 gigavat sabit temeli denizüstü rüzgar santrali suramı potansiyeli bulunuyor. Karadeniz’de yüzer kurulumlar için 13,9 gigavat ve sabit temelli kurulumlar için 1,3 gigavat potansiyel tespit edilirken; Çanakkale’de 7,5 gigavat yüzer ve 1,6 gigavat sabit temelli kurulumların, Ayvalık’ta da 2,8 gigavat yüzer ve 1 gigavat sabit temelli kurulumların yapılabileceği hesaplanıyor.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Ulusal Güç Planı’na nazaran 2035’te 5 gigavat deniz üstü rüzgar santrali kurulması hedefleniyor. Bu maksada vurgu yapan Dünya Bankası baş Güç Uzmanı Yasemin Örücü, raporun üzerinde pek Fazla paydaşla Birlikte yaklaşık 3 yıldır çalıştıklarını belirterek, “Türkiye’nin yeni açıkladığı 2035’e kadar 5 gigavatlık deniz üstü rüzgar gücü suram amacını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu epey Aka bir adım. Biz de yol haritamızda birtakım senaryolara yer verdik ve 2022 ile 2030 ortasındaki Devre bu kesimin gelişimi açısından hayli kilit bir değere sahip.” dedi.

Türkiye’nin deniz üstü rüzgar gücü kesiminde İhracat başarısı yakalayabileceğine dikkat çeken Denizüstü rüzgar Gücü Derneği (DÜRED) Yönetim Konseyi Lideri Murat Durak, “Deniz üstü rüzgar gücü Danimarka’da yaklaşık 20 Yıl Evvel başladı ve şu anda da dünyada gelişiyor. Türkiye de nihayet derece rüzgarlı denizlerle çevrili ve rüzgar gücü kesimi de iç olmak üzere olgunlaşmış bir sanayiye sahip. Hasebiyle bizim için bu know-how’ı deniz üstü rüzgar gücü kesimine aktarmanın Fazla da güç olmayacağını düşünüyorum. Tedarik zinciri olarak da, etrafımızdaki ülkelere rahatlıkla ekipman ve know-how ihraç edebiliriz.” sözlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir