İklim değişikliğine karşı Güneş’i kapatmalı mıyız? Bir şirket bunu yapmaya başladı

Genel Oca 14, 2023 Yorum Yok
Make Sunsets isimli Ufak bir Etraf teşebbüsü, büyüyen bir iklim kriziyle çaba etmek için provokatif ve kanıtlanmamış bir metot olarak gezegeni soğutmak emeliyle stratosfere kükürt dioksit parçacıkları enjekte etmeye başladı.

Make Sunsets CEO’su ve kurucusu Luke Iseman geçen yılın sonlarında Meksika’nın Baja California eyaletinde yaklaşık 2 metrelik balonlar halinde kükürt dioksiti atmosfere salmaya başladı. Bu teşebbüsteki gaye, atmosferin üst kısmında kükürt dioksit ölçüsünü artırmak ve Dünya’yı ısıtan Güneş ışınlarını Geri yansıtmak. MIT Technology Review’a nazaran bu teşebbüs Ufak ölçeğine ve karmaşık olmayan metodolojisine karşın, muhtemelen birinci Kez deneniyor.

Güneş jeomühendisliği nedir?

Çoklukla “Güneş jeomühendisliği” diye anılan ve Güneş ışığını uzaya Geri yansıtarak yahut bulutları değiştirerek dünyayı soğutmaya yönelik bir yaklaşım olan bu metot temelinde çokça tartışılıyor. Laf konusu Fikir ise birinci sefer 1989’da Harvard Üniversitesi’nden Prof. David Keith tarafından ortaya atılmıştı. Ortadan geçen onca yıla Karşın bu fikrin işe yarayıp yaramayacağını veya istenmeyen sonuçlara yol açıp açmayacağını bile bilmiyoruz. Üstelik hangi gaz ve partiküllerin kullanılması gerektiği konusunda da net bir Fikir yok.

Uzun vakittir iklim uzmanları ortasında araştırma için bile Fazla tehlikeli olduğu düşünülen bir tabu olan jeomühendislik, giderek anne akım haline geliyor. Kongre, 2019’da Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi’ne benzeri bir araştırma için 4 milyon dolar verdi. Dünya, Paris Mutabakatı’nın amaçlarının gerisinde kalmaya devam ederken ve iklim değişikliğinin maliyeti artarken, jeomühendislik ciddiye alınmaya değer bir Fikir mi, yoksa fosil yakıtlardan uzaklaşmaya çalışan dünya için bir dikkat dağıtma mı?

Dünya’nın soğuması neden değerli?

Bundan 50 Yıl Evvel 1965’te bir Küme bilimsel danışman, global ısınmayla ilgili birinci Kez bir raporu sundu. O vakitten beri jeomühendislik teklifleri gelişti ve iki geniş kategoriye ayrıldı:

Karbondioksit tedbire: nihayet yıllarda birkaç şirket Direkt Hava Yakalama ismi verilen bir süreçle atmosferden karbondioksit çeken aygıtlar kullanıma sürdü. Karbon gidermeye yönelik diğer stratejiler ortasında ağaç dikmek, fitoplankton çiçeklenmesini teşvik etmek için okyanusları demirle gübreleyerek karbondioksit emilimini artırmak ve deniz ekosistemlerini tehdit eden asitleşmeye karşı koymak için okyanusların pH’ını yükseltmek yer alıyor. Elhasıl ağaç ölçüsünü artırmak, denizlerdeki tahribatı engellemek ve karbon salınımını düşürmek anne odak.

Güneş radyasyonu idaresi: 1991’de Filipinler’deki bir yanardağ atmosfere 20 milyon ton kükürt dioksit gazı saldı ve global sıcaklıkların süreksiz olarak 0,5 derece kadar düşmesine neden oldu. Bu doğal gelişen deney sonucunda tartışmalı Güneş jeomühendisliğinin temelleri atıldı. Bu alandaki diğer teklifler ortasında güneş ışınlarını yansıtacak dev aynalar yahut yansıtıcı baloncuklar üzere tahliller de var.

Doğrudan Hava Yakalama yoluyla karbon giderme usulü tipik olarak inançlı ve şık bir jeomühendislik biçimi olarak kabul ediliyor. Lakin teknoloji şimdi Fazla genç ve nihayet derece pahalı. Öte yandan, kükürt aerosol enjeksiyonu, yılda 2 milyar dolar gibidüşük bir maliyetle, gezegen ölçeğinde Çabucak devreye alınması nispeten kolay ve ucuz bir metot.

Esasında karbondioksit salınımını azaltmaya ve önlemeye çalışmamız yalnızca bir Vakit kazanma numarası üzere görünüyor. Çünkü, karbondioksit atmosferde binlerce Yıl kaldığı için, karbon emisyonlarını ortadan kaldırmanın sadece dünyanın daha Çok ısınmasını engelleyeceği düşünülüyor. Dünya 2050 yılına kadar karbonsuzlaşmayı başarsa bile, aşırı hava olayları ve deniz düzeyinin yükselmesi, istikbal yüzyıllar boyunca şimdikinden daha Aka bir tehdit oluşturacaktır. Lakin dünyanın geleceği için bu adımları atmak zorundayız.

Jeomühendisliği riskli görenler uyarıyor

Atmosfer üzerinde deney yapma ihtimalini düşünmek bile ürkütücü geliyorsa, yalnız değilsiniz. Geçen Ocak ayından bu yana 360’tan Çok iklim ve yönetişim uzmanı, üç Temel nedenden Dolayı “kabul edilemez bir risk” oluşturduğunu tez ederek Ulusal hükümetleri ve Birleşmiş Milletleri güneş gücü mühendisliği teknolojisinin gelişimini kısıtlamaya çağıran bir Aleni name imzaladı.

Yan tesirler: Stratosfere kükürt püskürtmek dünyanın sıcaklığını düşürebilir, fakat birebir vakitte gökyüzünü beyaza çevirebilir, hava sistemini değiştirebilir, sıtmanın yayılmasını artırabilir, ozon katmanını tüketebilir ve bitkilerin büyümesi için gereksinim duyduğu ışığı engelleyebilir. Birtakım bölgeler ziyan görürken başkaları fayda sağlayabilir ve bu da çatışma potansiyeli yaratabilir.

Atmosfere gazlar salmanın ne kadar müddetliğine işe yarayacağı ve uzun vade tesirinin ne olacağı bilinmiyor ve bu Aka bir risk. İnsanlık, karbonsuzlaştırmanın bir tamamlayıcısı yerine bir ikamesi olarak aerosol enjeksiyonuna bağımlı hale gelirse geri dönüş imkânsız olabilir.

Jeomühendislik tartışması neden kızışıyor?

2019’da milletlerarası iklim siyaseti müzakerecileri ortasında yapılan bir anket, kendi ülkelerinde Önemli iklim değişikliği ziyanları bekleyen iştirakçiler ortasında jeomühendisliğe verilen dayanağın daha yüksek olduğunu buldu. Lakin ilim insanlarının ezici çoğunluğu, Güneş’in ısınma ışınlarını savuşturmak için atmosfere bol ölçüde kükürt dioksit göndermeye başlamadan Evvel daha Çok araştırma yapılması gerektiği konusunda hemfikir.

Güneş jeomühendisliği üzere iklim müdahaleleri fikrinin destekçileri, dünyanın bir iklim felaketine yanlışsız hızlandığını ve boş boş oturmayı göze alamayacağımızı savunuyorlar. Ve Tuhaf bir formda Make Sunsets üzere teşebbüsler teknik olarak da rastgele bir kuralı çiğnemiyor. Zira Özel bir şirketin jeomühendislik ile uğraşmasını önleyecek hiçbir Yasa yahut muahede yok.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir