Dünya’nın merkezinde olduğu dev uzay baloncuğu haritalandırıldı

Genel Oca 14, 2023 Yorum Yok
Günlük hayatınızda bunu ayrım etmeyebilirsiniz, fakat ilim beşerlerine nazaran hepimiz bir düzine kadar yıldızın patlayarak oluşturduğu dev bir “süper baloncuk” tarafından sarılmış durumdayız. Yerel Kabarcık olarak bilinen bu yapı, Güneş sistemi etrafında yaklaşık 1000 ışıkyılı boyunca uzanıyor. Bu Bina galaksimizde süpernova serpintileri tarafından üretilen sayısız benzeri baloncuktan yalnızca biri pozisyonunda.

Bilim beşerlerine nazaran Dünya ve Güneş Sistemi, bahsi geçen Lokal Kabarcık’ın ortasında yer alıyor. Kozmik harika kabarcıklar onlarca yıldır epey gizemli kaldı, lakin nihayet astronomik ilerlemeler sonunda yapıları hakkında Kıymetli ayrıntılar ortaya çıkarıldı. Yalnızca nihayet birkaç Yıl içinde, araştırmacılar Lokal Kabarcık’ın geometrisini üç boyutlu olarak haritaladılar.

15 Aka yıldızın patlaması neden oldu

Şimdi ise ilim insanlarından oluşan takım, Harvard & Smithsonian’daki Astrofizik Merkezi’nde (CfA) Theo O’Neill liderliğinde yaptıkları çalışmalar sonucunda “bir harika kabarcık üzerindeki manyetik alanın ilk 3 boyutlu haritasını” ortaya koydular. Çalışmanın akıl hocası astronom Alyssa Goodman, “İlk Sefer Güneş sisteminin dışında 3B alanın neye benzediğine dair bir kestirim var.” dedi.

Araştırmalara nazaran bu kabacığın oluşmasına en az 15 Aka yıldızın patlaması neden oldu. 1970’lerde gökbilimciler, geniş boşluk içinde yaklaşık 14 milyon yıldır hiçbir yıldızın oluşmadığını ayrım etmişti. Bunun akabinde devasa boşluğa “Yerel Kabarcık (Local Blob)” ismi verilmişti. Bu alanların yüzeylerinde hidrojen ve helyumun ağır olduğu biliniyor ve bu sayede bu kısımlarda yeni yıldız oluşumu Muhtemel oluyordu.

Ortaya konan harita daha evvelki vazifelerden elde edilen bilgilerin bir ortaya getirilmesiyle oluşturuldu. Evvelki tarihlerde yapılan iki boyutlu manyetik Meydan müşahedelerini üç boyutlu bir modele aşılamak için araştırmacılar, manyetik aktivitenin yanı Dizi gözlemlenen tozun birçoklarının balonun genişleyen yüzeyinde yer aldığını varsaydılar. Bu varsayımlar teorilerle uyumlu olsa da Goodman, gelecekteki müşahedelerin grubun Temel haritasına Fazla daha Çok karmaşıklık katacağını belirtti.

Öte yandan Güneş sisteminin bu kabarcığın merkezinde olması ise yalnızca talih. Güneş’in bu kabarcığın içine yalnızca 5 milyon Yıl Evvel girdiği belirtiliyor. Yaklaşık 8 milyon Yıl sonra ise balonun içinden çıkılacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir