Türkiye, güneş paneli ithalatına sınır getirerek düzenlemeye gitti

Genel Oca 31, 2023 Yorum Yok
Türkiye, güç ve güçte kullanılan komponentlerde dışa bağımlılığını azaltmak istiyor. Bu hususta yenilenebilir güç Türkiye için Fazla Kıymetli bir güç kaynağı olarak ortaya çıkıyor. Bu bağlamda güneş enerjisi panellerinde bulunan fotovoltaik hücrelerin ithalatına ait yeni bir yönetmelik yayınlandı.

Güneş paneli ithalatında düzenlemeye gidildi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İthalatta Gözetim Uygulamasına Ait Tebliğ, birkaç gün Evvel Resmi Gazete’de yayınlandı. Karar, yayınlandığı tarihten itibaren 30 gün sonra yürürlüğe girecek. Yeni yönetmeliğe nazaran güneş hücrelerinin ithalatı için minimum fiyat, kilogram başına 60 dolar olacak. Münasebetiyle yerli modül üreticileri 60$/kg hududunun üzerinde güneş hücresi (fotovoltaik hücre) ithal etmek isterlerse, İthalat vergilerine maruz kalacak. Kilogram kıymeti 60 dolardan düşük olan materyallerin ithalatında ise ileriye yönelik nezaret uygulamasına gidilecek. Laf konusu eşya lakin dışalım genel Müdürlüğünce düzenlenecek nezaret dokümanıyla ithal edilebilecek.

Amaç yerli üreticiyi korumak

Almanya merkezli danışmanlık şirketi KRC Energy’nin CEO’su Hakkı Karacaoğlan, yeni kuralların yerli üreticilerin lehine olması nedeniyle Türkiye’nin güneş paneli pazarındaki ithal hücrelerin pazar hissesini azaltmaya çalıştığını söyledi. Karacaoğlan ayrıyeten, “Ancak yönetmelikte tanımlandığı üzere, 60 $/kg pahası şu anda işi etkilemiyor, zira bir kilogram hücre aslında 60 dolardan daha değerli. Fakat, polisilikon ve güneş pili fiyatları beklendiği üzere düşerse yahut hükümet 60 dolar eşiğini daha da artırmaya karar verirse bu değişebilir.”

Bunlarla Birlikte şu anda Türkiye’de güneş paneli hücresi üreten ve üretmeyi planlayan iki Müstahsil bulunuyor: Ankara’da Kalyon Güneş Teknolojileri ve İzmir’de Smart Güneş Teknolojileri. Kalyon, 2 GW‘lık dikey entegreli güneş gücü fabrikası kurmak için Türkiye’den 7,62 milyar TL’lik finansman sağlarken Smart Güneş Teknolojileri 2 GW‘lık bir fabrika için 3,7 milyar TL kaynak sağladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir