Rolls-Royce, uzay yolculuğu ve Ay üsleri için küçük nükleer reaktörünü gösterdi

Genel Oca 31, 2023 Yorum Yok
Birçok insan Rolls-Royce’un yalnızca lüks arabalar ürettiğini sanıyor olsa da firma birebir vakitte motor üretiminde Önemli bir bilgi birikimine sahip. Firma bu bilgi birikimini Ufak bir nükleer reaktör inşa etmek için kullanıyor. Rolls-Royce’un geliştirdiği nükleer reaktör uzay araçlarında ve Ay üslerinde kullanılacak.

Rolls-Royce, Uzay araçlarında ve üsleri için nükleer reaktör geliştiriyor

Rolls-Royce, kısa bir müddet Evvel Uzay gemilerine ve Ay tesislerine Sıkıntı sağlamak için nükleer enerjiyi kullanabilen “Micro Reaktör“ünün yeni bir imgesini tweetledi. Rolls-Royce, reaktörünün güvenliğini ön plana çıkarıyor üzere görünüyor. Çünkü firma, reaktördeki her bir uranyum parçacığının çok şartlara dayanmasını sağlayan Özel bir koruma sistemi vazifesi gören Fazla sayıda hami katmanla kaplandığını belirtiyor.

NASA daha Evvel Voyager sondaları üzere insansız Uzay misyonları için nükleer güç kullandı, lakin mürettebatlı Uzay seyahati için şimdiye kadar -bariz sebeplerden dolayı- nükleer güç kullanılmadı. Nükleer fisyon, şu anda insanları uzaya gönderen kimyasal roketlerden daha tasarruflu bir metot olarak görülüyor. Bu tasarrufun yalnızca maliyet tarafında değil vazife müddetlerinde de geçerli.

Uzay için yeni trend nükleer motorlar

ABD Savunma Bakanlığı, 2021’de Uzay araçları için nükleer tahrik sistemleri geliştiren Özel şirketlerden gelen teklifleri kabul etmeye başladı. Lakin Rolls-Royce, yalnızca Uzay araçları için değil Ay üsleri için de nükleer reaktörler kullanmak istiyor. ABD Savunma Bakanlığı ve NASA , geçen Yıl Lockheed Martin, Westinghouse, X-Energy ve Intuitive Machines‘ten Ay tesisleri için nükleer güç santralleri tasarlamalarını istedi ve milyonlarca dolar kaynak sağladı.

İngiliz ve Amerikan kuruluşlarının neredeyse tümü, fisyon gücüyle çalışan motor ve Ay reaktörlerini Mars’a ulaşmak ve onu keşfetmek için bir basamak taşı olarak görüyor. NASA, 2027’de sisteminin prototipini yapmak isterken Rolls-Royce, Micro Reaktörünü 2028’de üretip 2030’da piyasaya sürmek istiyor. Daha evvelki haberlimizde NASA ve DARPA’nın da apansız Çok nükleer Füze motoru projeleri üzerinde çalıştığını aktarmıştık.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir