Tüm iPhone 16 işlemcileri TSMC’nin 3nm sürecinde üretilecek

Genel Kas 10, 2022 Yorum Yok
Yüksek iPhone ve Mac satışları ile çip üreticilerinin Kıymetli bir müşterisi olan Apple, 3nm süreci için TSMC ile anlaşmış durumda. Yeni gelen bilgilere nazaran firma, 2024 yılında satışa sunacağı bütün iPhone modellerinde 3nm sürecinde üretilen işlemciler kullanacak.

iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modelleri farklı 3nm süreçlerinde üretilecek

Morgan Stanley raporuna nazaran TSMC, 3nm fabrikasyon sürecinde üretim düşüklüğüne gitmek zorunda kalmış. Firma, aylık 80000 levha yerine 60000 levha üretecek ve bu eserlerinin birçok Apple siparişlerinde kullanılacak. Daha Evvel Apple’ın 3nm sürecinde üretilecek bütün çipler için TSMC ile anlaştığı belirtilmişti fakat görünüşe nazaran 3nm sürecinde üretilen bütün çipler birebir verimlilikte olmayacak.

İddialara nazaran iPhone 16 ve iPhone 16 Plus modellerinde kullanılacak işlemciler birinci jenerasyon 3nm sürecinde üretilecekken iPhone 16 Pro modellerinde kullanılacak işlemciler daha verimli ikinci jenerasyon 3nm sürecinde üretilecek. Ayrıyeten yeni nesil Mac aygıtlarına kullanılacak M3 işlemcilerinin de ikinci jenerasyon 3nm sürecinde üretilmesi bekleniyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir