TSMC’nin Japon rakibi milyarlarca dolar yatırım yapıyor: Hedef çok büyük

Anakart Driverları, Donanım May 15, 2023 Yorum Yok
Japonya’da bulunan yarı iletken üreticisi Rapidus, ülkenin çip sanayisini yine canlandırmak için dev yatırımlar yapıyor. Rapidus, 2027 yılına kadar yeni tesislerin inşası ve nihayet teknoloji 2nm üretimi ile yalnızca dört Yıl içinde Japonya’nın TSMC’si olmayı hedefliyor.

Yeni kurulan bir Japon yarı iletken üretim şirketi olan Rapidus, yalnızca dört Yıl içinde çip alanında Değerli bir oyuncu haline gelmeyi planlıyor. Firmanın maksatları hayli agresif görülüyor. TSMC ve Samsung ile direkt rekabete girecek olan firma, 2027 yılına kadar 2 nanometre çip üretimine başlamayı hedefliyor.

Rapidus’un amaçları Fazla agresif

Rapidus, Sony ve Toyota gibi şirketlerin ve hatta Japon hükümetinin stratejik yatırımlarıyla yeni fabrikaya şimdiden milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Bloomberg’e nazaran, hükümet yeni yarı iletken üreticisi için şimdiden yıllık 2,4 milyar doların üzerinde bir bütçe ayırmış durumda. Rapidus Yönetim Heyeti Lideri Tetsuro Higashi Bloomberg’e verdiği demeçte, “Pazarda birinci olursak ve yapay zeka üzere belli alanlar için çip üretmeye odaklanırsak önümüzde Aka fırsatlar var” dedi.

Bununla birlikte, TSMC ve Samsung’un 2025’in sonlarına kadar 2nm çip üretmeyi planlıyor. Hasebiyle Rapidus, bu alanda birincilerden birisi olmayacak lakin tesisi açıldığında Fazla geride de bulunmayacak. Natürel her şey planlandığı üzere sarfiyat ve üretim 2027’de başlarsa. Rapidus gelecekte 1.4nm yonga üretebileceğinden de emin. Rapidus’a nazaran geçtiğimiz Yıl en Aka Mani paraydı. Bu bir Mani olmaktan kalktı. Öte yandan daha evvelki bir haberimizde firmanın IBM ile “yarı iletken araştırma, geliştirme ve üretiminde global bir lider olmak için” stratejik bir paydaşlık kurduğunu sizlere aktarmıştık. bütün bunların ışığında tahminen Rapidus’un dört Yıl içinde yarı iletken pazarının en büyüklerinde olmayacak fakat ismini sık sık duyacağımız bir oyuncu haline gelecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir