MediaTek Dimensity 9300 için yeni iddia: Performans canavarı olabilir

Genel May 15, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz haftalarda amiral gemisi Dimensity 9200+ platformunu duyuran MediaTek, bütün odağını Dimensity 9300‘e çevirmiş durumda. Bu bağlamda Snapdragon 8 Gen 3’e rakip olacak işlemci hakkında yeni sızıntılar duymaya devam ediyoruz. Artık nihayet olarak, Dimensity 9300’ün çekirdek yapılandırması hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

MediaTek Dimensity 9300 performansıyla şaşırtabilir

Hatırlayacağınız üzere var sızıntılar, 4nm süreç teknolojisini Temel alacak Dimensity 9300’ün ultra çekirdek (Cortex X4) + Aka çekirdek (A715) + Ufak çekirdek (Cortex A515) konfigürasyonu ile piyasaya çıkacağı tarafındaydı. Artık bölüme yakın kaynaklar, amiral gemisi işlemcinin dört adet Cortex-X4 çekirdeği ve dört adet Aka çekirdeğe sahip olacağını söylüyor. O denli ki MediaTek, yeni platformun testlerine başladı.

Bilmeyenler için Qualcomm ve MediaTek’in var amiral gemisi işlemcileri, bir adet Arm Cortex-X3 ile desteklenen sekiz çekirdekli bir yapılandırma ile karşımıza çıktı. Qualcomm’un bir sonraki yonga seti Snapdragon 8 Gen 3’ün ise, Cortex X4 çekirdeği ile 1+2+2+4 kurulumunu sürdürmesi bekleniyor.

Verimlilik çekirdekleri planda yok

Görünüşe nazaran MediaTek, daha yüksek sayıda Aka çekirdek içeren Değişik bir yonga seti oluşturmaya kararlı. Dimensity 9300’de yer verilecek çekirdeklerin ise ”Hunter” kod ismine sahip olduğu belirtiliyor. Bilmeyenler için Cortex-A5XX, yani verimlilik çekirdekleri, ”Hayes” kod ismine sahip. Dolayısıyla Hunter kod ismi, bu sürümde rastgele bir verimlilik çekirdeği bulunmayacağını gösteriyor.

Yeni sızıntı doğrulandığı taktirde, MediTek Dimensity 9300’ün Kıymetli performans kazanımları sergilediğini görebiliriz. Lakin 4+4 suramı ve verimlilik çekirdeklerinin olmaması, sıcaklık ve Sıkıntı tüketimi üzere sorunlarını beraberinde getirebilir. Bu noktada Snapdragon 8 Gen 3 ve Dimensity 8300’ün birbirlerine karşı neler sunacağını görmek sahiden Enteresan olacak. bütün bunları görmek için bir mühlet daha beklememiz gerektiğini belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir