Telefonla konuşurken gelen aramayı görme (arama bekletme) nasıl yapılır?

Genel Nis 08, 2023 Yorum Yok

Telefon görüşmesi yaparken Öbür biri beni ararsa ne olur? Akıllı telefon kullanıcılarının en Fazla sorduğu soruların başında geliyor. Bunun cevabı, operatörünüze nazaran değişir lakin genelde biriyle konuşurken Öbür bir arama geldiğinde karşı tarafa meşgul olduğunuzu bildiren bir sinyal masraf. Siz de size ulaşmaya çalışan şahıstan habersiz kalırsınız. Pekala, telefonla konuşurken gelen aramayı görmenin bir yolu yok mu? Doğal ki var. Telefonların meşgulken arayanı görme imkanı veren şahane bir özelliği var; Arama bekletme. Çayır bekletme olarak da geçen bu özellik, Özellikle apansızın Çok telefon çizgisine sahip, gün içinde ağır telefon konuşması yapan bireyler için hayli yararlı. Pekala, biriyle konuşurken diğerinin aradığını görmek için  hangi ayar yapılmalı? Bu Kılavuz yazıda meşgulken arayanı görmek için telefonunuzda yapmanız gereken ayarı göstereceğiz.

Telefonla konuşurken gelen aramayı görme (iPhone) 📲

Konuşurken kim arıyor? Arama bekletme seçeneği kapalıysa, bir telefon görüşmesi esnasında arama geldiğinde karşı taraf direkt sesli iletiye yönlendirilir. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, hangi operatörden hizmet aldığınız ayrım etmeksizin, konuşurken (aramadayken) gelen aramayı görmek istiyorsanız arama bekletme seçeneğini açmanız gerekir. iPhone arama bekletme açma nasıl yapılır adım adım görelim:
 1. Ayarlar’a girin.
 2. Telefon’a dokunun.
 3. Aramalar altında “Arama Bekletme”ye dokunun.
 4. Arama bekletmeyi Aleni pozisyona getirin.

Biriyle konuşurken oburunun aradığını görme (Android) 📱

Telefonla konuşurken öteki kişinin aradığını nasıl görebilirim? Çağrı bekletmeyi etkinleştirdiyseniz, birebir anda birden Çok aramayı yönetebilirsiniz. Telefon konuşması yaparken Öbür biri sizi aradığında ekranınızda kimin aradığı Menfaat ve çağrıyı reddetmeniz yahut kabul etmeniz için seçenek sunulur. Biriyle konuşurken diğerinin aradığını görmek için Android telefonunuzda yapmanız gereken Biricik bir ayar vardır. Android telefonda arama bekletme nasıl açılır görelim:

Samsung arama bekletme açma 🔽

 1. Telefon’a dokunun.
 2. Sağ üst köşede üç noktaya dokunun.
 3. Ayarlar’a dokunun.
 4. Diğer Ayarlar’a dokunun.
 5. Arama bekletmeyi açın.

Xiaomi & Redmi arama bekletme aktifleştirme 🔽

 1. Telefon simgesine dokunun.
 2. Üç noktaya dokunun.
 3. Ayarlar’a dokunun.
 4. Arayan hesaplar’a dokunun.
 5. Arama bekleme üzerine dokunun.
 6. SIM 1 yahut 2’yi seçip arama bekletmeyi aktifleştirin.

Huawei arama bekletme faal etme 🔽

 1. Telefon’u açın.
 2. Ayarlar menüsüne girin.
 3. SIM 1 yahut SIM 2’yi seçin.
 4. Arama bekletmeyi aktifleştirin.

Telefon meşgulken arayanı görme 📞

Meşgulken beni arayanları nasıl görebilirim? Operatörlerin Davet bekletme servisi vardır ve telefonun ayarlarından farklı seçenekler sunarlar. Telefonda konuşurken Öbür biri aradığında görmek için her operatörün sunduğu seçenekler var. İşte Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’da meşgulken arayanı görmek için yapmanız gereken ayarlar:

Turkcell Davet bekletme açma / kapatma 🟡

*43# tuşlayarak Turkcell arama bekletme özelliğini açabilirsiniz. Çayır bekletme kapatmak için #43# tuşlamanız kafidir. Telefonunuzda kayıtlı olmasa bile arayanın kim olduğunu gösteren UpCall’un ayarlarından da arama bekletmeyi açabilirsiniz. Çayır bekletme açmak fiyatsızdır.

Türk Telekom Davet bekletme açma / kapatma ⚪️

Türk Telekom arama bekletme özelliğini açmak için *43# tuşlayın. Görüşmenizi bekletip diğer aramaya geçmek için bip sesinden sonra 30 saniye içinde kapatma tuşuna basıp 0’ı tuşlayın. Bunu tekrarlayarak birinci görüşmeye dönebilirsiniz. Kapat tuşuna basıp 1’i tuşlayarak ikinci görüşmeye geçebilirsiniz. Çayır bekletmeyi kapatmak için #43# tuşlayın. Arama bekletme açmak fiyatsızdır.

Vodafone Davet bekletme açma / kapatma 🔴

Vodafone’da, arama bekletme kodu *43# tuşlamadan Evvel alıcı hizmetlerini arayıp servis özelliğini açtırmanız gerekiyor. Sonrasında Aygıt menüsünden yahut *43# tuşlayarak Davet bekletme servisini aktifleştirebilirsiniz. Çayır bekletme servisine kaydolmak fiyatsızdır.

Arama bekletme nedir 💡

Arama bekletme, devam eden bir telefon görüşmesini beklemeye alarak ikinci gelen aramayı kabul ettiğiniz, amalar ortasında da geçiş yapabildiğiniz bir telefon hizmetidir.

Çağrı bekletme, görüşme esnasında size Öbür aramalar geldiğini bildiren süratli bir sinyal yahut çift sinyal sesi sağlar. Konuşurken gelen aramayı görüp yanıtlayıp yanıtlamayacağınıza karar verirsiniz. Aramalar ortasında geçiş yapabilirsiniz. Telefonun ayarlarından arama bekletmeyi açtıysanız, arayan şahıs meşgul sinyali almaz, olağan çevir sesi duyar. Çayır bekletme özelliğinin hem arayan hem de aranan şahsa yararı vardır. Acil durumda arayan şahıs meşgul sinyaliyle karşılanmaz yahut direkt sesli iletiye yönlendirilmez.

 1. Önemli aramaları kaçırmazsınız.
 2. Telefonla konuşurken gelen aramayı görme bahtınız olur.
 3. Telefon ayarlarından yahut Cerrah yardımıyla açılır.
 4. Hem sabit hem de cep telefonlarında çalışır.
 5. Gelen arama olduğunda iki farklı sinyal sesiyle bilgilendirilirsiniz.
 6. Arama bekletme fiyatsızdır.

Bu Kılavuz yazıda telefonla konuşurken gelen aramayı görmek isteyenler için telefonda yapılması gereken ayardan bahsettik. Biriyle konuşurken oburunun aradığını görmek Öbür bir deyişle telefon meşgulken arayanı görmek için arama bekletme özelliği nası açılır adım adım anlattık. Ayrıyeten arama bekletme nedir, neden açılmalıdır? konusuna açıklık getirdik.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir