MSI siber saldırıya uğradı: 4 milyon dolar fidye isteniyor

Genel Nis 08, 2023 Yorum Yok
Bilgisayar donanımı üreticisi MSI, bir siber saldırının kurbanı olduğunu bildirdi. Şirketin web sitesinde yer Meydan açıklama şu formda:

MSI kısa müddet Evvel sistemlerinin bir kısmına yönelik bir siber taarruza maruz kaldı. BT departmanı derhal Müsait müdafaa sistemlerini devreye sokmuş, kurtarma faaliyetlerini yürütmüş ve olayı devletin kolluk kuvvetlerine ve siber Emniyet ünitelerine bildirmiştir. Etkilenen sistemler şu anda olağan çalışmaya devam etmektedir.

Hackerlar 4 milyon dolar fidye talep ediyor

MSI, kullanıcıları firmware ve BIOS güncellemelerini sırf şirketin resmi web sitesinden indirmeye ve üçüncü taraf kaynaklardan gelen belgeleri kullanmamaya çağırdı. Atakta kullanıcı bilgilerinin çalınıp çalınmadığı ise bildirilmedi. Şirket, gelecekte misal olayların yaşanma riskini azaltmak için siber Emniyet mimarisini daha da güçlendireceğine Laf verdi.

MSI’a yönelik bir siber hamle hakkında birinci bilgi 6 Nisan‘da ortaya çıktı. Money Message isimli bir fidye yazılımı çetesinin 1,5 TB bilgi çaldığını sav ederek 4 milyon dolar fidye talep ettiği bildirildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir