Tarayıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tarayıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Çeşitli kullanıcıların akıllarında olan en büyük sorulardan biri de hangi tarayıcıları seçmeleri gerektiği sorusudur. Bilgisayar kullanıcıları hangi tür tarayıcıları tercih etmeleri gerektiğini, hangi tarayıcıları hangi kriterlere göre değerlendirmeleri gerektiğini bilmiyorlar. Bunun nedeni de günümüzde sürekli olarak değişmekte ve gelişmekte olan tarayıcı şirketlerinin sürekli olarak çıkarmış oldukları birbirinden farklı tarzlardaki ve birbirinden farklı fonksiyonlara sahip olan tarayıcılardır. Bu kadar çok seçenek oluşması karşısında kullanıcılar da haklı olarak hangi tarayıcıları neden seçmeleri gerektiği konusunu epey düşünmektedirler. Tarayıcıları hızlarına ve başka unsurlarına göre mi seçmeliyiz yoksa tarayıcıları güvenlik derecelerine göre mi seçmeliyiz. Bu gibi sorular her kullanıcının aklını bulandıran en baştaki sorulardır.

En Hızlı Tarayıcı Chrome

Günümüzün en popüler olan tarayıcılarından birisi de Google şirketine ait olan Chrome tarayıcısıdır. Bu tarayıcı oldukça hızlı olması nedeni ile tercih sebebi olmuştur. Ancak asıl tercih sebebi olmasının nedeni ise büyük reklam kampanyalarıdır. Eski yıllara göre en azından 2005 – 2008’li yıllara göre tarayıcı gibi çeşitli yazılım ve site reklamları yüksek oranlarda değildi. Ama günden güne birbirinden farklı tarayıcılar piyasayı kaplamış durumda ve bu tarayıcıların veya yazılım olarak ele alırsak yazılımların kendilerine özel olan aynı sektörde oldukları rakipleri vardır. Rakiplerinden daha önde olmak için de haliyle büyük reklam kampanyalarına koşuyorlar. Chrome tarayıcısı çeşitli kanallara reklam vermesi ile vatandaşlara kendisini en iyi tarayıcı olarak lanse etmesine olanak sağlamıştır.

Reklamlara Aldanmamalısınız!

Reklamlarını çok iyi bir şekilde yapıyor olsalar da bilinçli kullanıcılar her zaman en iyi olan tarayıcıyı, kendilerine en uygun olan tarayıcıyı seçeceklerdir. Buna ek olarak da sizlerin kendinize uygun olan tarayıcınızı tercih etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse Internet Explorer tarayıcısını herkes bilir. Windows ile gömülü olarak gelmektedir. Ancak Internet Explorer tarayıcısı hızlı bir tarayıcı mıdır? Dersek birçok kişi hayır cevabını verecektir. Internet Explorer tarayıcısının reklamları Chrome gibi yoğun olsaydı emin olunuz ki birçok kişi yine de Internet Explorer tarayıcısını tercih ederlerdi.

En İyi Tarayıcı Hangisi?

Chrome tarayıcısı gerek hız bakımından gerekse farklı fonksiyonları bakımından her ne kadar tutuluyor olursa olsun Firefox tarayıcısının fonksiyonları çok daha fazladır. Örnek vermek gerekirse Firefox tarayıcısı Chrome tarayıcısına göre çok daha önce piyasaya sürülmüştür. Ayrıca belirtmek gerekir ki Firefox tarayıcısının şirketi artık bu konuda oldukça profesyonelleşmiştir. Bunun sebebi yıllardır bu sektörde hizmet sunuyor olmalarıdır. Firefox tarayıcısı gerek güvenlik eklentileri ile gerek yüksek çok amaçlı eklenti desteği ile gerekse hızlı ve güvenli bir tarayıcı olması ile tercih sebebidir. Ancak benim güvenlik ile işim yok hızlı olsun yeter diyorsanız Chrome tarayıcısını da tercih edebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir