Yeni iPhone Kullanıcılarına Önemli Püf Noktalar

Yeni iPhone Kullanıcılarına Önemli Püf Noktalar

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Akıllı cihazlarımız yaşamımızın bir parçası olmakla kalmadı; nihayetinde cihazlarımız olmadığı takdir de zaman dahi geçiremiyoruz. Bazılarımız işi bundan dolayı bazılarımızsa keyfi olarak gün içinde telefonla iyice uzun zaman harcıyor. Telefonunu sosyal ağlarda gezinmek dışında da kullanan diğer bir deyişle hakim olduğu telefonun hakkını verme kanaati olan kullanıcılar için cihazlarını daha etkili kullanmalarına yardımcı olacak yararlı ipuçları paylaşıyoruz.

Yeni bir iPhone satın aldınız ve iPhone’unuzla gösteriş yapmak yerine onu tam manasıyla kullanmak, bütün fonksiyonlarından yararlanmak isterseniz rehber yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Paylaştığımız veriler hiç kimsenin bilmediği birçok özel “gizli” niteliği taşımıyor yalnız günlük kullanımınızda faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Android’den iPhone’a geçmiş iseniz öteki bir deyişle ilk iOS tecrübenizi yaşayacaksanız mutlaka işinize yarayacak veriler bunlar.

Yeni iPhone Kullanıcılarına Önemli Püf Noktalar

iPhone’ların en büyük sorunlarından biri pil problemi. Ne yazık ki iPhone 6s ve 6s Plus’da da (iPhone 7’de bataryanın büyütüleceği, pil probleminin çözüleceği söyleniyor) pilin erken tükenmesi problemi bulunmaktadır yalnız Apple’ın Düşük Güç Modu adını verdiği, iOS 9 beraberinde beraber tanıştığımız pilin bitimine yakın ek süre kazandıran bir mod bulunmaktadır. Bu modu aktif ettiğiniz vakit e-postalarınız için push bildirim, arkada yazılım yenileme, otomatik indirmeler, fotoğraf efektler kapatılıyor. Menülerde herhangi bir farklılik olmuyor, iPhone’unuzu normal kullanmaya devam etmektedirsunuz. Şarj seviyesi yüzde 20’ye geldiği zaman kendiliğinden ya da dilemiş olduğunuz vakit aktif edebileceğiniz düşük güç modu aşağı yukarı 6 saat kazandırıyor ki günü kurtarmaya yetiyor. Bunlara ek olarak bataryanızı sömüren, su gibi akıp gitmesini sağlayan programları Pil menüsü altından gözlemlemenizi öneririz.

iPhone’unuzla çekmiş olduğunuz özel görselleri sizden diğer hiç kimsenin görmemesi için parmak izinizle kriptolayarak koruma şansına hakim değilsiniz yalnız birkaç dokunuşla göz önünden kaçırmanız mümkündür. Fotoğrafa dokunduğunuzda altta çıkan seçeneklerden paylaşa dokunuyorsunuz ve sonrasında Gizle dediğinizde görseliniz görseller bölümünde görünmüyor. Fakat görsellerinizi görmesini istemediğiniz şahıslar için fotoğraflar yani galeri kısmına giderek gizlediğiniz görseli rahatça görür zira gizlenen görsel yalnızca Fotoğraflar programının bir parçası olan Anlar, Koleksiyonlar ve Yıllar sekmesinden kaldırıyor. Keşke görseller yazılımı parmak izimizle açılsa yalnız şu an bu olası değil.

Siri İle Artık Unutmayın

iOS 9 beraberinde daha da akıllanan asistan Siri güzel bir hatırlatıcı. İşten eve dönerken alınması istenen dolgun alışveriş listesini hatırlayabilmek için Siri’ye dükkanın yakınlarına geldiğiniz takdirde alışveriş yapacağınızı hatırlatmasını isteyebiliyorsunuz. Veya o anda zamanınız olmadığından detaylı bakamadığınız bir makaleyi, e-postayı, dokümanı daha sonradan incelemek için rahatlıkla hatırlamasına olanak verebilirsiniz. Hatırlatma dışında da yetenekleri olan Siri, şayet iPhone 6s ya da 6s Plus sahibi iseniz sürekli olarak sizi dinler vaziyette ve sizden başka birine cevap vermemektedir.

Ana monitörün içerisinde aşağı kısmına sürüklediğiniz takdirde erişebileceğiniz arama çubuğu öteki bir deyişle Spotlight, iPhone’unuzda yüklü bütün programlara, bireylerinize, seçenekler ınıza, mesaj ve e-postalarınıza çabukça erişme imkânı tanıyor ki ilk başlarda olmasa da cihazınızın depolama alanı nihayetinde bulmakta zorlandığınız içeriğe ulaşmanızda büyük basitlik sağladığını görüyorsunuz.

iPhone Çoklu Görev Fonksiyonu

iPhone 6s ya da 6s Plus kullanıcısı iseniz monitörün sol tarafına basılı tutarak, daha eski iPhone’larda Home butonuna iki kere dokunarak açabileceğiniz çoklu görev menüsünden açık programlar arasında basitçe gezinebiliyorsunuz. iOS 9 beraberinde gelen bu yenilik birkaç yazılım arasında gidip gelmeniz gerekmekte olan durumda birçok kullanımı kolay. Geri tuşunu da unutmamak gerek.

Arkadaşınızdan mesaj ya da e-posta geldiği zaman cevaplamak için iPhone’uzun kilidini açıp dikkatli yazılımı açmanız gerekmiyor. Kilit monitörünüzde ileti üstünde sol tarafa kaydırdığınızda çıkan Yanıtla opsiyonuyla çabukça gelen mesaja cevap verme şansına hakimsiniz. Bu opsiyonu bütün anlık mesajlaşma, e-posta programları sunuyor.

iPhone’unuzda e-posta yazılımı olarak Gmail kullanıyorsanız e-maillerinize dosya ilişkilendirmesini yapabilmek için ataç sembolüne dokunmanız kafi. Fakat önyüklü gelen Mail programını kullanmayı tercih etmekteyseniz e-postaya dosya eklemek için mesaj yazdığınız alanda parmağınızı bir –saniye boyunca basmanız ve bundan sonrasında da küçük oka “İlişik Ekle”yi görene dek dokunmanız gerekmektedir.

iPhone Önemli Klavye Kısayolları

iPhone günümüzde her ne kadar yazmış olduğunuz kelimeleri denetleyip otomatik revizyon opsiyonu sunsa da Klavyeler – Metin Değişimi alanına sık sık kullandığınız uzun kelimelerin kısaltmasını yazmanızı tavsiye ederiz. Mesaj yazarken, cevaplarken iyice zaman kazandırıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir