Gmail’de Çok Önemli 8 Şahane Özellik

Gmail’de Çok Önemli 8 Şahane Özellik

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Gmail pek birçoğumuzun en çok kullanmış olduğu e-posta servisleri arasında yalnız birçok kullanıcı bu servisin bütün temel fonksiyonlarını kullanıyor uzak. Kullanıcıların iletişim deneyimlerini iyileştirebilecek birden fazla fonksiyona hakim olan Gmail, ne yazık ki bunları yeteri kadar ön plana çıkarmıyor ve birçoğumuz hayatımızı basitleştirecek bu özelliklerden habersiz olarak gmail kullanmaya devam etmekteyiz.

Sizler için gmailin az dikkat çekmekte olan yalnız büyük işler yapmakta olan 8 fonksiyonuna değinmeye karar verdik. Böylece gün içinde birçok e-posta beraberinde uğraşmak mecbur kalanlar bile bu işi aşırı daha basit hale getirebilecekler. Dilerseniz lafı aşırı uzatmadan hemen gmail ipuçlarımıza harekete geçelim!

Yoksay İle Rahatsız Edilmeyin

Gmail’in yoksay fonksiyonu vasıtası ile aldığınız bazı e-postaların her sefersında size bildirim olarak geri dönmesini önleyebiliyorsunuz. Böylece bilhassa onlarca bireyin mesaj yazdığı toplu e-postalara daha sonrasında göz atabiliyor, işinizin bölünmeden devam etmesini mümkün kılabiliyorsunuz. Gün içinde birden fazla e-posta alanlar için hayat kurtarıcı özellikler arasında.

Gmail’de Çok Önemli 8 Şahane Özellik

Bunu aktifleştirmek için yapmanız gereken tek şey ilgili e-postayı açmak ve daha sonrasında yukarıya da bulunan “Diğer” opsiyonuna basarak “Yoksay” tuşunu kullanmak.

Sağ Tıkın Özelliklerinden Faydalanın

Pek çok kişi gmail içinde sağ tıklamanın ayarlar sunmuş olduğundan habersiz. Genellikle Windows içinde sağ klik yapmış olduğumuzdan kaynaklı bunu internet tarayıcılarında programa alışkın değiliz. Fakat bir e-postanın üstüne sağ tıkladığınızda arşivleme, okunmadı işaretleme ve silme gibi birçok işlemden yararlanabiliyoruz.

Outlook Yazılımındaki Gibi Önizleme Kullanın

Microsoft Outlook uygulamasını kullananlar, iki panelli monitöre alışkınlar ve bir tarafta e-postaları görebilirken bir tarafta onu hemen okuyabiliyorlar. Standart G-mail ise ne yazık ki böyle bir fonksiyon sunmuyor. Eğer G-mail’in Labs sekmesinden önizleme panelini aktif hale getirebiliyorsunuz.

Bunun için önce sağ üstteki çarka basıyoruz ve oradan “Ayarlar” sekmesine geçiyoruz.

Ayarlar sayfasının üzerinde “Labs” opsiyonunu bularak ona tıklamalısınız.

Sayfayı biraz aşağı kaydırdığınızda “Önizleme Bölmesi” opsiyonunu göreceksiniz. “Etkinleştir” kutucuğuna bastıktan sonrasında sayfanın en altına gelmektedir ve “Değişiklikleri Kaydet” düğmesine basıyoruz.

Gmail’in ana monitörüne geri döndüğümüzde sayfalama düğmelerinin yanında yeni bir düğme çıkacak. Bu düğmesi kullanarak hem dikey hem de yatay ön izleme seçeneğinden yararlanabilir hale gelmektedir. Aşağıdaki fotoğrafta bunun bir örnek vermek gerektirirse görebilmektesiniz.

Farklı Hesaplar Arasında Hızlı Geçiş

G-mail’de çok sayıda hesaptan oturum açtıysak, hesaplar arasında rahatlıkla geçiş yapabilmenin en iyi yolu tabiki de sağ üstteki resmimize tıklamak ve diğer hesabı seçmek.

Fakat bunun bir kısayolu da var. Adres çubuğunda bulunan adreste bulunan /u/1/#inbox sekmesindeki “1” rakamını 0, 2, 3 gibi diğer rakamlarla değiştirirseniz hemen diğer hesaplarınıza geçebiliyorsunuz. Bilhassa yeni hesabın yeni bir bölümde açılmasını istemeyenler bundan yararlanabilirler.

Kişisel Göstergelerden Faydalanın

G-mail’in şahsi göstergeler fonksiyonu olabildiğince enteresan bir fonksiyon. Bu fonksiyon vasıtası ile bir e-postanın yalnızca size mi gönderildiğini, yoksa bir e-posta listesine mi veya direkt adresinize mi gönderildiğini anlayabiliyorsunuz.

Bir e-posta yalnızca size geldiyse listede yanında >> işareti eklenmektedir. Direk şekilde e-posta hesabınız gelen postada var ise yalnız tek > işareti bulunabilir.

Tüm Diğer Cihazlardaki Hesaplarınızdan Çıkış Yapın

 

Lakin birden fazla değişik PC kullanmakta ve oralarda açtığınız Google hesaplarınızdan çıkış yapmış olup olmadığınızdan henüz emin değilseniz her birini tek defada rahatlıkla kapatabilmenin bir yolu var. Bunun için gmail posta monitörünün en altına geliyorsunuz ve sağ alttaki “Ayrıntılı Bilgiler” düğmesine basıyorsunuz.

Dolandırıcılardan Kurtulun

Bazen bize diğer bir internet servisinin taklidini yapmakta olan ve şahsi verilerimizi, kart verilerimizi çalmak isteyen kişilerden gelen e-postalara denk gelebiliyoruz.

Yukarıda anlatmış olduğumuz maddelerde gördüğümüz Ayarlar’daki “Labs” paneline giriş yapıyoruz.

Bu fonksiyon vasıtası ile sahiden bir çevrimiçi hizmetten e-posta aldığınız zaman o postada bir anahtar simgesi göreceksiniz.

Sol Taraftaki Kalabalıktan Kurtulabilirsiniz

Gmailin sol yanında varolan birçok değişik etiket ne yazık ki kullanıcıların hoşuna gitmeyebiliyor. Burada bulunan etiketleri silmek için anında “Ayarlar” panelindeki “Etiketler” sayfasını hızlıca tespit ediyor ve istemiyor olduğumuz kısayolları “gizle” düğmelerini kullanarak ortadan kaldırıyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir