Suudi Arabistan, 400 metre yüksekliğinde devasa küp şeklinde gökdelen yapacak

Genel Şub 20, 2023 Yorum Yok
Suudi Arabistan şu anda gibisi görülmemiş bir inşaat patlaması yaşıyor. Daha Evvel açıklanan 170 km uzunluğundaki çizgi kent The Line, sonrasında gelen cümbüş merkezli mega proje Qiddiya ve artık de küp biçiminde gökdelen Mukaab, Arabistan’ın topraklarında yükselecek.

Mukaab 400 m yüksekliğe, 400 metre genişliğe ve 400 metre uzunluğa sahip olacak fakat dünyanın en yüksek binası sıralamasında yalnızca 41. sıraya kadar tırmanabilecek. Suudi Arabistan halk Yatırım Fonu’ndan yapılan açıklamaya nazaran bu Farklı gökdelenin içerisinde müze, teknoloji ve tasarım üniversitesi, tiyatro ve 80’den Çok cümbüş mekânı yer alacak. Riyad’ın yeni yüzü olarak Anlatım edilen gökdelen Riyad Havalimanı’na da yalnızca 20 dakika arada olacak. Bu kübik Hariç yapının içerisinde ise spiral biçiminde bir gökdelen daha yer alacak.

İçine 20 Empire State Binası sığacak

Mukaab, Suudi Hükümeti halk Yatırım Fonu’nun teorik olarak 20 Empire State Binasını alacak kadar Aka olacağını söylediği yaklaşık 2 kilometre karelik bir taban alanına sahip olacak. Aktarılanlara nazaran bu dev yapının içinde 100 bin yerleşim ünitesi, 9 bin otel odası 980 bin metrekareyi kaplayan mağazalar ve 1.4 milyon metrekarelik ofis alanları bulunacak.

Proje, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın başkanlık ettiği New Murabba Development Company tarafından yürütülüyor. 2030 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Proje tamamlandığında Suudi Arabistan’ın gayri safi yurtiçi hasılasına yaklaşık 48 milyar dolar petrol dışı gelir kazandırması hedefleniyor. Aşağıdaki binanın tasarımı hakkında daha Çok ayrıntıyı görebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir