Steam, Windows 7 ve 8 desteğini sonlandırıyor: İşte tarihi

Yazılım Mar 28, 2023 Yorum Yok
Valve imzalı tanınan oyun dağıtım platformu Steam, Windows 7Windows 8 veya Windows 8.1 takviyeli bilgisayarlar için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Yeni alınan karara nazaran Steam, istikbal yıldan itibaren bu işletim sistemlerine olan takviyesini sonlandıracak.

Steam için Windows 7 ve 8 dayanağı sona eriyor

Hatırlayacak olursak Steam için Windows XP ve Windows Vista dayanağı 2019 yılında sona erdi. BugüniseSteam dayanak sayfasını güncelleyen Valve, 1 Ocak 2024’ten itibaren Windows 7 ve Windows 8 sürümlerine olan dayanağın de kesileceğini duyurdu. Bu demek oluyor ki belirtilen işletim sistemlerinden birine sahip olan kullanıcılar, 2023’ün sonunda Windows 10’a geçmek zorunda kalacak.

Peki, kullanıcıların yüzde kaçı Windows 8 yahut 7 sürümlerini kullanıyor? nihayet paylaşılan Steam Donanım Anketi bilgilerine nazaran Steam kullanıcılarından sırf yüzde 1,58’i Windows 7 kullanıyor. Windows 8.1’in kullanım oranı ise yüzde 0,36. Bu noktada Windows 10, yüzde 64,68’lik bir Pay ile listenin birinci sırasında yer alıyor.

Bilindiği üzere Steam, birinci olarak 2003 yılında bir oyun başlatıcı ve Valve oyunları için otomatik güncelleme aracı olarak piyasaya sürüldü. Çabucak akabinde üçüncü taraf yayıncılara da benzeri bir kolaylığı sunmak isteyen platform, günümüzün en tanınan oyun mağazası olmayı başardı.

Ayrıca tanınan platformun her gün aktif olarak 20 milyon oyuncuya konut sahipliği yaptığını hatırlatalım. O denli kii, Valve’ın en dikkat çeken üretimlerinden Counter Strike:GO, kısa müddet Evvel 1,5 milyon eş vakitli oyuncu rekoru kırdı. Günümüzde ise odağını SteamOS tabanlı Steam Deck’e çeviren marka, kullanıcılardan Olumlu tenkitler toplamaya devam ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir