Spotify, yapay zeka DJ özelliğini kullanıma sundu

Yazılım Şub 23, 2023 Yorum Yok
Spotify’ın yaklaşan Stream On aktifliği öncesinde, bugün kullanıcıların müzik dinleme tecrübesini daha yeterli şahsileştirmek için “DJ” isimli yeni bir yapay zeka özelliği kullanıma sunuldu. Spotify’ın yeniDJ özelliği şaşırtan derecede gerçekçi bir sesle beğenebileceğiniz modüller ve sanatkarlar hakkında yorumların yanı Dizi derlenmiş bir müzik dizisi sunacak.

Karşınızda Yapay zeka DJ

Spotify DJ’i başınızda canlanmadıysa bunu bir örnekle size sunayım: Yapay zeka DJ, tıpkı Bay J gibi bir radyo tecrübesini size sunacak. Bu özelleştirilmiş dünya içerisinde dinlediğiniz müziklere dayalı bir liste oluşturulacak ve size sesli bir anlatımla sunulacak. Şayet müzikleri güzeline gitmezse Biricik tık ile liste değiştirilebilecek.

Spotify, DJ özelliğindeki üretken Yapay zekayı ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’dan alıyor. Özellik şimdilik yalnızca ABD ve Kanada’daki Premuim kullanıcılarına İngilizce olarak sunuluyor ve bir nevi beta testi periyoduna giriyor. Yakın bir vakitte diğer ülkelere de özelliğin gelmesi bekleniyor.

Yapay zeka DJ özelliğinin gerisinde ise geçtiğimiz Yıl Spotify tarafından satın alınan ve gerçekçi ses üretmeye odaklanan Sonantic’in teknolojileri bulunuyor. Bu teknoloji OpenAI’ın modelleriyle birleştirilerek çalınacak müzikler hakkında bilgilerin sunulması sağlanıyor. Sonuç olarak yalnızca sizin için müzik çalan bir şahsî radyo kanalınız olmuş oluyor.

Bu ortada DJ’in sesi, Spotify’ın sabah programı podcast’i “The Get Up”ın sunuculuğunu yapmış olan Spotify’ın Kültürel Paydaşlıklar Başkanı Xavier “X” Jernigan‘a dayanıyor. Şirket, sesinin DJ özelliği için “ilk model” olduğunu ve gelecekte ses yelpazesini genişletmeyi planladığını öne sürüyor. Hasebiyle farklı seslerin gelecekte DJ’iniz olması mümkün.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir