Şirketler, ChatGPT’yi iyi kullanan prompt mühendislerine çılgın paralar ödüyor

Yazılım Mar 30, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz günlerde yeni yeni ortaya çıkan ve giderek tanınan bir hale gelen prompt mühendisliği hakkında sizlere detaylı bir içerik hazırlamıştık. Artık ise yeni yayınlanan bir rapor, yapay zeka yarışında şirketlerin en güzel işçisi kapmaya odaklandığını gösteriyor. Şirketler Yapay zeka modellerini aktif ve tesirli bir biçimde kullanan insanları arıyor ve bunlar için yüzbinlerce dolar ödüyor.

“İyi derecede ChatGPT kullanmak”

Şirketler, prompt mühendislerine Önemli bir halde muhtaçlık duyuyor zira var çalışanlara bu sistemleri en yeterli nasıl kullanacaklarını inançlı bir formda öğretmek istiyorlar. Bloomberg’in yeni bir raporunda, ChatGPT ya da Bing üzere sohbet robotlarının bir meseleye istenen cevabı vermesini sağlamakta Fazla âlâ olan ve prompt mühendisliği ismi altında oluşan yeni konumlara işaret ediliyor. Esasen, bu kişileri yapay zekaya en güzel karşılıkları üretmesi için yanlışsız soruları sormakta başarılı olanlar olarak nitelendirebiliriz.

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler Yapay zekanın ortaya çıkışını yakından izleyip dallarını nasıl etkileyeceğini ve buna Ahenk sağlamak için kendilerini en düzgün nasıl konumlandırabileceklerini düşünüyor. Hasebiyle Yapay zekayı faal bir biçimde kullanan beşerler nihayet derece değerli hale geliyor. Örneğin, Birleşik Krallık’taki Accenture danışmanlık firmasının bir Yan kuruluşunda prompt mühendisi olan Albert Phelps, rastgele bir günde işinin yaklaşık beş farklı istem üretmeyi ve ChatGPT’yi çalıştıran Temel yazılım üzere Aka lisan modeliyle 50 Sefer etkileşime girmeyi içerdiğini söylüyor.

Yıllık 360.000 dolar ödeniyor

[twitter=https://mobile.twitter.com/BrianRoemmele/status/1640546718054793221]

Şu ada prompt mühendislere olan talep o kadar artmış durumdaki freelance çalışanlara istem başına fiyat ödeniyor. Halihazırda ortalama olarak istem başına fiyat ölçüsü 3 ila 10 dolar arasında değişiyor. Bununla Bir arada istem Yazı maharetlerini bir şirket bünyesinde sunmak isteyenler ise Fazla daha fazlasını kazanabiliyor. Aktarılanlara nazaran bu mesleğin yıllık maaşları 50.000 dolardan başlayıp 360.000 dolar seviyesine kadar çıkıyor.

İngiltere ve İrlanda’da Yapay zeka, otomasyon ve makine tahsili alanında çalışan bir şirketin sahibi olan Mark Standen, prompt mühendislerinin açıkçası maaşlarını kendilerinin belirlediğini aktarıyor ve var durumu nihayet 25 yılın en süratli devinim eden BT pazarı olduğunu söylüyor. Şu anda, şirket takviyeli Yapay zeka yarışının artan popülaritesi, oluşan yeni Amel durumları için bir “balon” yaratıp yaratmadığı meçhul. Hasebiyle prompt mühendislere olan talebin devam edip etmeyeceği, Yapay zeka yarışının daha ne kadar devam edeceği bilinmiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir