Seagate, ikinci nesil HAMR destekli 30 TB hard disklerini bu yıl içinde piyasaya sürecek

Anakart Driverları, Donanım Oca 27, 2023 Yorum Yok
Seagate‘in ikinci jenerasyon HAMR tabanlı hard disklerin seri üretimine Amade olduğunu ve Yıl içinde birinci eserlerin piyasaya gireceğini açıkladı. lider HDD üreticilerinden Seagate, en yeni HDD platformunun planlanandan daha erken bir halde tüketicilere sunulacağını duyurdu.

30 TB Seagate HDD’ler geliyor

HDD pazarının şu anda yaşadığı vahim duruma Karşın Seagate yeni depolama teknolojileri ile kuvvetli kalmaya çalışıyor. HAMR (Heat-assisted magnetic recording) teknolojisi isminden da anlaşılacağı üzere depolamada ısıtmayı kullanıyor. Bu metot sayesinde disk üzerindeki Ufak bir nokta kayıt başına takılı olan lazer ile anlık olarak ısıtılıyor. Böylelikle manyetik plaka üzerine yazılan bilgiler kararlı olarak kalmaya devam ederken her zamankinden daha Ufak ve daha ağır bir formda paketlenmiş oluyor.

Öte yandan Seagate, test edilmek üzere seçili müşterilere sonlu ölçüde HAMR takviyeli HDD gönderdiğini de söylüyor. Münasebetiyle bu teknoloji neredeyse artık nihayet haline evrilmiş durumda. 2023’ün birinci ve ikinci çeyreğinde Seagate, HDD kapasitelerini yükseltmek için hâlâ klâsik manyetik kayıt teknolojilerine güvenmeyi planlıyor.

Seagate’in varsayımlarına nazaran, ikinci nesil HAMR destekli HDD’ler ise 2023’ün ikinci yarısında çıkacak. Birinci HAMR HDD’ler sadece 30 TB depolama kapasitesi sunacak. Seagate ayrıyeten 2024 ya da 2025’te 40 TB ve 2026 da ise 50 TB sabit disklerini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Öte yandan şimdilik HAMR şoförlerinin ana sorunu verimlilik noktasında ve bu bir müddet daha devam edecek üzere görünüyor. Seagate’e nazaran 2023’te HAMR tabanlı HDD’lerin pazar hissesi epey Ufak olacak. Aka üretim iyileştirmelerinin 2024’te gelmesi ve 2025’te de düzgünce hızlanması bekleniyor. Düzgünleştirilmiş verimlilik sayesinde ilerleyen periyotlarda ısı dayanaklı HDD modelleri orta ve giriş düzeyinde de bulunabilir olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir