NASA, derin uzay görevleri için geliştirdiği devrimsel motorunu test etti

Genel Oca 27, 2023 Yorum Yok
NASA, Artemis misyonlarıyla Ay’a dönüş için hazırlanırken ajansta bulunan mühendisler, dönen bir patlama motoru olarak isimlendirilen RDRE motorunu muvaffakiyetle geliştirip test ettiler. NASA’ya nazaran bu yeni süpersonik Füze motoru, derin Uzay misyonları için geliştirildi.

NASA, devrimsel motorunu test etti

RDRE, patlama olarak bilinen süpersonik yanma olgusunu kullanarak itme gücü üretmesiyle klâsik bir Füze motorundan farklılaşıyor. Bu tasarım, günümüzün tahrik sistemlerinden daha az yakıt kullanırken daha Çok güç üretiyor ve hem beşerli iniş araçlarına hem de gezegenler arası araçlara -Ay ve Mars üzere derin Uzay hedeflerine- Sıkıntı sağlama potansiyeline sahip. 

NASA’nın RDRE testi, ajansın geliştirdiği GRCop-42 isimli bir bakır alaşımından yapılmış 3D baskılı kesimleri içeriyordu. Test sırasında roketin, patlamanın ürettiği yüksek sıcaklıklara ve basınçlara dayandığı ve neredeyse bir dakika boyunca 4.000 librenin (1.814 kilogram) üzerinde itme kuvveti üretebildiği belirtiliyor.

NASA, RDRE’nin bu başarılı testinin akabinde bir adım daha ileri gideceğini belirtiyor. NASA, ikinci bir test ile geliştirilen devrimsel tahrik sisteminin klâsik sıvı Füze motorlarına nazaran ne üzere bir avantaj sağlayabileceğini inceleyecek. Gelecekteki testte ayrıyeten tamamen tekrar kullanılabilir 10.000 librelik (4.536 kilogram) RDRE motoru kullanılacak. Bu ortada NASA, halihazırda birdenbire Çok Füze teknolojisi üzerinde çalışıyor ve Uzay seyahati için daha verimli araçlar geliştiriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir