FBI, dev fidye çetesini farklı bir yöntemle çökertti: Hackerları hackleyerek

Genel Oca 27, 2023 Yorum Yok
Hive fidye yazılımı operasyonunun Tor ödeme ve bilgi sızıntı siteleri, FBI‘ın geçen Temmuz ayında çetenin altyapısına sızmasının akabinde memleketler arası bir operasyonla çökertildi. ABD eşitlik Bakanlığı, operasyonun aylarca gizlice yürütüldüğünü ve ABD Başsavcı Yardımcısı’nın sözüyle, “hackerları hackleyerek” çökerttiklerini açıkladı.

FBI, hackerları hackledi

Yapılan açıklamada FBI’ın Temmuz 2022’nin sonlarından bu yana Hive’ın bilgisayar ağlarına sızdığı, şifre çözme anahtarlarını ele geçirdiği ve bunları dünya çapındaki kurbanlara dağıttığı açıklandı. Süreç boyunca FBI, Hive’dan 300’den Çok şifre çözme anahtarı çalmış ve toplamda 130 milyon dolarlık fidye ödemesini engellemiş. FBI ayrıyeten evvelki Hive kurbanlarına da 1.000’den Çok ek şifre çözme anahtarı dağıttı.

Aktarılanlara nazaran FBI, Kaliforniya’daki bir hosting sağlayıcısında Hive üyelerine ilişkin e-posta adresleri kullanılarak kiralanan iki Özel sunucuya ve bir sanal Özel sunucuya erişim elde etti. Koordineli bir halde Hollanda polisi de Hollanda’da barındırılan iki yedek sunucuya erişim sağladı. Yapılan incelemeler sonucunda Hive ve bağlı kuruluşlarının bütün bilgileri ele geçirildi.

Ele geçirilen Hive Tor web sitesinde FBI’ın “Bu gizli site ele geçirildi. Federal Soruşturma Ofisi, bu siteye Hive Ransomware’e karşı yürütülen koordineli bir Yasa uygulama hareketinin kesimi olarak el koydu” bildirisi İngilizce ve Rusça olarak GIF formatında yayınlandı.

Haziran 2021’de piyasaya çıkan Hive, Mevcut olduğu müddet boyunca 80 farklı ülkede 1500’den Çok kurbanı maksat aldı. öbür fidye yazılımlarında olduğu üzere Hive’da girmiş olduğu sistemdeki evrakları yahut sistemin Geri kalanını şifreleyerek kurbandan şifre anahtarı için fidye talebinde bulunuyor. FBI’a nazaran Hive, bu metot sayesinde 100 milyon dolar elde etti. Hive’ın saldırdığı firmalar ortasında kar gayesi gütmeyen Memorial Health System, perakende devi MediaMarkt, Bell Technical Solutions (BTS) ve New York Racing Association Tata Power yer alıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir